Folk w stolicy
Szósta edycja Festiwalu Muzyki Folkowej
Polskiego Radia - Nowa Tradycja - rozpocznie się w czwartek w
Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Celem
festiwalu jest promocja polskiej muzyki folkowej wywodzącej się z
tradycyjnych źródeł.
W programie tegorocznego Festiwalu jest m.in. koncert "Muzyka Źródeł", w którym wystąpią muzycy ludowi - laureaci nagród Polskiego Radia w konkursach kapel ludowych w Kazimierzu, oraz koncerty gwiazd folku z Bułgarii, Mongolii i Węgier.
Poznamy również laureata "Folkowego Fonogramu Roku 2002" - nagrody w konkursie na najciekawsze wydawnictwo fonograficzne inspirowane muzyką tradycyjną. Do finału zakwalifikowały się płyty trzech zespołów: Dikanda, Lautari i Tołhaje. Festiwal poprowadzi muzyk i kompozytor Krzysztof Trebunia-Tutka.
Jednym z najważniejszych elementów festiwalu jest konkurs dla młodych artystów, zafascynowanych polską muzyką ludową oraz muzyką mniejszości narodowych i etnicznych zamieszkujących Polskę. Jury pod przewodnictwem Czesława Niemena przyzna Grand Prix oraz trzy główne nagrody w tym konkursie.
Pierwszy Festiwal Muzyki Folkowej Polskiego Radia odbył się w marcu 1998 roku. Jeszcze kilka lat temu scenę folkową w Polsce tworzyło zaledwie kilka zespołów. W tym roku do konkursu zgłosiło się 29 grup.
"Polska to małe ojczyzny, Europa też będzie Europą ojczyzn. Musimy więc dbać o to, żeby zachować naszą tożsamość narodową, także w muzyce ludowej. Do tej autentycznej już nie powrócimy, jej czas przeminął. Możemy tylko podpowiadać, że jest droga ku zachowaniu muzyki i kultury ludowej w Polsce" - powiedziała o konkursie Maria Baliszewska, założycielka Radiowego Centrum Kultury Ludowej, pomysłodawczyni Festiwalu. Festiwal zakończy się w niedzielę. (iza)