Trwa ładowanie...
d25z57s

Flagi: węgierska i polska przed stołecznym Ratuszem

W ramach obchodów 50. rocznicy Rewolucji Węgierskiej 1956 r. przed stołecznym Ratuszem wciągnięto na maszty flagi: węgierską i polską. Udział w uroczystości wziął pełniący funkcję prezydenta stolicy Kazimierz Marcinkiewicz.

d25z57s
d25z57s

Zobacz także galerię:
Węgry 50 lat po rewolucji 1956 roku

Ta rewolucja węgierska w gruncie rzeczy rozpoczęła się w Warszawie zrywem wolnościowym. W Budapeszcie skończyło się to krwawo, a Warszawa i cała Polska pomagała Węgrom - mówił Marcinkiewicz.

Początkowo uroczystość wciągnięcia flag zaplanowano na godziny poranne, jednak z powodu braku węgierskiej flagi w stołecznym Ratuszu, przesunięto ją o ponad dwie godziny. Węgierska flaga przyjechała z Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

d25z57s

Jakoś mamy w Polsce problemy z flagami, ale myślę, że to się więcej powtarzać nie może - skomentował to Marcinkiewicz.

W Warszawie obchody 50. rocznicy wybuchu rewolucji węgierskiej rozpoczęły się w sobotę otwarciem wystawy "Warszawa-Budapeszt 1956". W Budapeszcie w uroczystościach rocznicowych uczestniczy prezydent Lech Kaczyński.

Rewolucja węgierska 1956 r. rozpoczęła się 23 października od wiecu studentów w Budapeszcie, zorganizowanego na znak solidarności z wydarzeniami Polskiego Października 1956. Została krwawo stłumiona przez wojska sowieckie, które wkroczyły do Budapesztu 4 listopada. Podczas walk ponad 2,5 tys. Węgrów zginęło, a około 20 tys. zostało rannych. Ponad 200 tys. osób opuściło kraj.

W Polsce, jako jedynym z krajów bloku wschodniego, przeprowadzono akcję oddawania krwi dla potrzebujących Węgrów oraz organizowano dostawy leków.

d25z57s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d25z57s
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj