Finowie wypisują się z rezerwy wojskowej. Rekordowa liczba wniosków

"Szukam środków prawnych, aby ucieczka z rezerwy wojskowej nie była już możliwa" - zapowiedział fiński minister obrony narodowej. W odpowiedzi w kraju padł dzienny rekord złożonych wniosków o wypis z rezerwy wojskowej i przejście do zadań obrony cywilnej.

Żołnierze Fińskich Sił Zbrojnych podczas parady z okazji Dnia Niepodległości w mieście Hamina. Zdjęcie ilustracyjne
Żołnierze Fińskich Sił Zbrojnych podczas parady z okazji Dnia Niepodległości w mieście Hamina. Zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © Getty Images | SOPA Images
oprac. PJM

Prawie 300 wniosków o wypis z rezerwy wojskowej i przejście do zadań obrony cywilnej złożono w Finlandii w piątek - podała Polska Agencja Prasowa. Z danych, w których posiadaniu jest Centrum Służby Cywilnej wynika, że to najwyższa dzienna liczba takich podań w historii.

293 podania od rezerwistów, które wpłynęły w piątek, to więcej niż po ataku Rosji na Ukrainę. Wówczas jednego dnia odnotowano nieco ponad 200 wniosków - przekazał dyrektor Centrum Służby Cywilnej Mikko Reijonen. Fińska Agencja Prasowa STT poinformowała, że w sobotę drogą elektroniczną spływały kolejne podania.

Ogromna liczba wniosków o opuszczenie rezerwy wojskowej to reakcja na słowa fińskiego ministra obrony narodowej Anttiego Hakkanena - donosi PAP. "Szukam środków prawnych, aby ucieczka z rezerwy wojskowej nie była już możliwa" - powiedział szef MON w wywiadzie dla lokalnego dziennika "Kyronmaa", który opublikowano w czwartek. Polityk uznał, że takie zachowanie obywateli "nie jest patriotyczne".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Liczba aplikacji o przejście do zadań z zakresu obrony cywilnej była wysoka również w okresie, w którym Finlandia przystępowała do NATO. W 2023 r. wpłynęło ponad 1600 wniosków. Z kolei w 2022 r. było ich około 3800. W poprzednich latach aplikacji składano mniej niż tysiąc rocznie.

Długoterminowa średnia to poziom około 300-400 podań dziennie - podaje PAP powołując się na statystyki. W Finlandii obowiązuje powszechny obowiązek służby wojskowej, który dotyczy mężczyzn w wieku od 18 do 60 lat.

Źródło: PAP

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (284)