Finlandia zwiększy liczbę straży na granicy z Rosją
Fińsko-rosyjsko granica może stać się celem ataków hybrydowych ze strony Rosji - uważa fińskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Dlatego też rząd zdecydował o zwiększeniu liczby strażników granicznych na tym terenie.
W związku z wnioskiem o przystąpienie Finlandii oraz Szwecji do NATO i reakcją Kremla na ten fakt, Finlandia zwiększy liczbę pracowników przeszkolonych do pracy w straży granicznej na granicy fińsko-rosyjskiej o 50 procent.
Nowi funkcjonariusze zostaną skierowani głównie na granicę z Rosją oraz do straży przybrzeżnej. Obecnie rocznie kursy kończy około 60-70 osób. Od nowego roku kursantów będzie około 120.
- To znacząco więcej - powiedziała minister spraw wewnętrznych Finlandii Krista Mikkonen. Aktualnie w fińskiej straży granicznej pracuje około trzech tysięcy osób.
Cała fińsko-rosyjska granica liczy ok. 1300 km. Legalnie granicę tę przekroczyć można w dziesięciu miejscach. Część przejść jest tymczasowa.
Finlandia zwiększa ochronę swojej granicy. Obawa przed atakami ze strony Rosji
Fiński rząd przygotowuje się na możliwe ataki hybrydowe i wykorzystanie migrantów do celów politycznych. Resort przypomniał o zagrożeniach podobnych, jakie miały miejsce na polskiej granicy z Białorusią. Skierowany do konsultacji projekt nowelizacja prawa o straży granicznej oraz o stanach nadzwyczajnych zakłada przede wszystkim możliwość zamknięcia przejść granicznych w kryzysowej sytuacji.
Według Mikkonen, dla celów przyjmowania uchodźców podlegających ochronie międzynarodowej miałoby pozostać otwarte tylko jedno przejście (co byłoby zgodne z porozumieniami międzynarodowymi, których stroną jest Finlandia). Przypomniała przy tym, że przekraczanie granicy poza przejściami jest nielegalne.
Zobacz też: Tajemnicza choroba Putina. Ekspert o propagandzie
Zgodnie z propozycją nowelizacji, władze zyskałaby też uprawnienia do wykorzystania prywatnych terenów przygranicznych dla celów budowy mocniejszego ogrodzenia (obecne stanowi jedynie pewnego rodzaju barierę dla zwierząt) czy w sytuacji nadzwyczajnej wprowadzenie zakazu, czy ograniczeń w przemieszczeniu się.
Źródło: PAP
Przeczytaj także: