Finlandia i Szwecja złożyły wnioski o dołączenie do NATO

Szwecja i Finlandia w środę złożyły wspólnie wniosek o wstąpienie do NATO. Dokumenty zostały przekazane szefowi Sojuszu Północnoatlantyckiego w siedzibie NATO przez ambasadorów Szwecji i Finlandii. Tuż po tym rozpoczęło się oficjalne spotkanie Jensa Stoltenberga z dyplomatami.

Finlandia i Szwecja złożyły wnioski o dołączenie do NATO
Finlandia i Szwecja złożyły wnioski o dołączenie do NATO
PAP
Mateusz Czmiel

Wniosek ma teraz zostać rozpatrzony przez 30 krajów członkowskich Sojuszu. Może to zająć około dwóch tygodni, jednak cały proces akcesyjny zwykle trwa do roku - wyjaśnia agencja Reutera.

"Dzięki NATO państwa nordyckie staną się bezpieczniejsze"

- Członkostwo w NATO wzmocni bezpieczeństwo Szwecji, ale także regionu Morza Bałtyckiego, a to, że aplikujemy razem z Finlandią oznacza, że możemy przyczynić się do bezpieczeństwa w Europie Północnej - podkreśliła premier Szwecji Magdalena Andersson.

Prezydent Finlandii Sauli Niinisto dodał, że "dzięki NATO państwa nordyckie staną się bezpieczniejsze". - Będzie wyróżniać nas nie tylko demokracja, dobrobyt i poszanowanie praw człowieka, ale też bezpieczeństwo - zaznaczył.

Niinisto oraz Andersson wyrazili przekonanie, że dzięki dołączeniu ich krajów do NATO w organizacji "powstanie nowy nordycki blok".

Prezydent Finlandii przypomniał, że Rosja straszyła reakcją, jeśli Finlandia i Szwecja będą starały się o wejście do NATO. - Teraz wygląda na to, że tak się nie stanie, choć nie można wykluczyć zagrożeń hybrydowych - podkreślił Niinisto.

Nawiązał do swojej wcześniejszej rozmowy telefonicznej z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, który według Niinisto, przyjął wiadomość o fińskich planach "chłodno i ze spokojem".

"Ankara nie powinna stanąć na naszej drodze do Sojuszu"

Proces decyzyjny w sprawie wstąpienia Finlandii do NATO nazwał "triumfem demokracji".

Niinisto optymistycznie wyraził się o rozwiązaniu problemu Turcji, która zgłaszała zastrzeżenia wobec przyjęcia Finlandii i Szwecji do NATO, oskarżając kraje o wspieranie kurdyjskich separatystów. - Ankara nie powinna stanąć na naszej drodze do Sojuszu - stwierdził.

W czwartek politycy udają się do Waszyngtonu na spotkanie z prezydentem USA Joe Bidenem. Jednym z podnoszonych tematów będzie właśnie kwestia stanowiska Turcji. Inne to m.in. kalendarium przyjęcia obu krajów do Sojuszu, które musi zostać ratyfikowane przez 30 parlamentów narodowych członków NATO oraz praktyczne szczegóły pomocy, jaką zadeklarowały USA w przypadku agresji ze strony Rosji w okresie rozpatrywania wniosku.

Niinisto, który składa oficjalną dwudniową wizytę w Sztokholmie, został przyjęty we wtorek przez króla Karola XVI Gustawa. W środę odwiedzi bazę szwedzkiej marynarki wojennej w Berga.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie