Rewolucyjna zmiana w Finlandii. Ustawa Marin wzbudziła kontrowersje
Osoba pełnoletnia w Finlandii będzie mogła wystąpić o zmianę płci na podstawie własnego pisemnego oświadczenia - zakłada przyjęta w środę przez fiński parlament nowa ustawa o transpłciowości. Za zmianami głosował 113 deputowanych, przeciwnych było 67.
Dotychczas do metrykalnej korekty płci potrzebne było zaświadczenie lekarskie wydane na podstawie m.in. oceny psychiatrycznej zainteresowanego, co wiązało się z długotrwałym procesem.
Konieczne było też przedstawienie dowodów potwierdzających przebytą sterylizację czy też potwierdzenie, że dana osoba nie ma zdolności rozrodczej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: Jednoznaczne słowa. "Ukraina potrzebuje tego jak powietrza"
Finlandia zmienia prawo
Promowana przez centrolewicowy rząd premier Sanny Marin ustawa wzbudziła wiele kontrowersji. Część polityków opozycji obawiała się, że nowe przepisy będą polem do nadużyć, np. umożliwiając zmianę płci w celu uniknięcia poboru do wojska.
W Finlandii powszechnemu obowiązkowi służby wojskowej podlegają mężczyźni po uzyskaniu pełnoletności; kobiety mogą odbyć służbę dobrowolnie.
Celem nowych przepisów - jak podano w uzasadnieniu - jest podkreślenie prawa człowieka do samostanowienia oraz umożliwienie zmiany płci na podstawie własnego doświadczenia i odczucia.
Źródło: PAP