Finlandia zalegalizowała małżeństwa jednopłciowe

Małżeństwa jednopłciowe w Finlandii będą legalne. Fińscy deputowani odrzucili ostatnią próbę zablokowania przepisów, którą podjęła konserwatywna partia Finowie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Parada Równości w Warszawie w 2016 r.
Parada Równości w Warszawie w 2016 r. (PAP, Fot: Jacek Turczyk)

Nowe prawo zrównuje małżeństwa jednopłciowe z małżeństwami heteroseksualnymi; będą one mieć prawo do adoptowania dzieci i noszenia wspólnego nazwiska.

Przeciwko wprowadzeniu tego prawa protestowała konserwatywna partia Finowie, która weszła do rządu w 2015 roku. Jej deputowani, którzy twierdzą, że bronią "prawdziwych małżeństw" między mężczyzną a kobietą, zebrali ponad 50 tys. podpisów wymaganych do tego, by parlament debatował nad sprawą.

W piątek za odrzuceniem propozycji cofnięcia ustawy było 120 deputowanych, a 48 - przeciw. W związku z tym nowe przepisy rozpoczną obowiązywać za dwa tygodnie, zgodnie z planem.

We wtorek parlamentarna komisja prawna wypowiedziała się przeciwko cofnięciu przepisów, ale najbardziej prawicowi posłowie, czyli przedstawiciele chadecji i partii Finowie, nalegali na to, aby w tej sprawie wypowiedział się cały parlament.

Zwolennicy małżeństw jednopłciowych oskarżyli ich o próbę schlebiania konserwatywnemu elektoratowi przed kwietniowymi wyborami samorządowymi i o marnowanie czasu parlamentu.

Finlandia, która od 2002 r. umożliwia rejestrację związków partnerskich, była ostatnim krajem nordyckim, który nie zezwalał na małżeństwa jednopłciowe.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.