Trwa ładowanie...
finlandia
oprac. MUP
19-12-2023 07:12

Finlandia podpisała pakt z USA. Dzień po groźbach Putina

Finlandia podpisała porozumienie o zacieśnieniu współpracy wojskowej ze Stanami Zjednoczonymi. Krok ten spowodowany jest rosnącą obawą przed zagrożeniem ze strony Rosji, szczególnie że Kreml grozi w związku z niedawnym wejściem Helsinek do NATO.

Antony Blinken, i Antti HakkanenAntony Blinken, i Antti HakkanenŹródło: East News, fot: Susan Walsh
d21uiw5
d21uiw5

Umowa o współpracy obronnej formalizuje pogłębienie relacji między Finlandią a Stanami Zjednoczonymi, obejmując wspólne szkolenia sił zbrojnych i poprawę współdziałania wojskowego w związku z przystąpieniem Finlandii do Sojuszu Północnoatlantyckiego w kwietniu.

Minister obrony Antti Hakkanen, podpisując porozumienie w Waszyngtonie z sekretarzem stanu Antonym Blinkenem, podkreślił, że uważa to za wyraz silnego zaangażowania USA w obronę Finlandii i całej północnej Europy.

Hakkanen zaznacza, że Finlandia nie oczekuje, że Stany Zjednoczone przejmą pełną odpowiedzialność za obronę jego kraju, który nadal skupia się na wzmocnieniu własnych zdolności obronnych i dzieleniu się obowiązkami zarówno na swoim terytorium, jak i poza nim.

d21uiw5

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Brawurowy atak z powietrza. Piloci Su-25 podjęli duże ryzyko

Fin podkreślił również w Waszyngtonie, że zawarta umowa istotnie zwiększa zdolność obu krajów do wspólnego działania w różnych sytuacjach, zwiększając tym samym efektywność ich współpracy.

USA będą mogły korzystać z 15 obiektów na fińskiej ziemi, do których ich wojsko będzie miało nieograniczony dostęp i będzie mogło przechowywać sprzęt wojskowy i amunicję. Władze stwierdziły, że pakt wzmocni bezpieczeństwo Finlandii, ponieważ "umożliwia obecność i szkolenie sił amerykańskich oraz wstępne rozmieszczenie materiałów obronnych na terytorium Finlandii".

Hakkanen potwierdził, że umowa nie uchyla fińskiego ustawodawstwa, które zabrania przechowywania i transportu broni jądrowej na terytorium Finlandii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d21uiw5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d21uiw5
Więcej tematów