Trwa ładowanie...
d1ozkom

Finlandia nie przyjmie więcej uchodźców. Powodem polityka Polski

- Nie zgodzimy się na przyjęcie nowych uchodźców z Włoch, dopóki pozostałe kraje UE nie wypełnią poprzedniego zobowiązania co do relokacji - oświadczył minister spraw zagranicznych Finlandii Timo Soini. Ze swoich zobowiązań nie wywiązują się Polska, Czechy i Węgry.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Finlandia nie przyjmie więcej uchodźców. Powodem polityka Polski
(Fotolia)
d1ozkom

Szef fińskiego MSZ stwierdził, że jego kraj wymaga dotrzymywania umów. Dopiero po wypełnieniu postanowień jednej umowy będzie można zastanowić się nad następnymi rozwiązaniami problemu migracji.

Uczestniczący w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych UE w Brukseli Timo Soino stwierdził, że obecna sytuacja powoduje, że Unia traci na wiarygodności.

Tylu uchodźców jeszcze nigdy nie było

Finlandia uzależnia decyzję od innych

- Kwoty relokacji muszą zostać zaakceptowane przez wszystkich - dodał szef fińskiej dyplomacji. W ten sposób odniósł się do Węgier, Czech i Polski, które nie wypełniają unijnego porozumienia z 2015 r.

d1ozkom

Zgodnie z porozumieniem z 2015 r. Finlandia ma przyjąć 2078 uchodźców znajdujących się w obozach we Włoszech i Grecji. Na razie przyjęła ponad 1600 osób. Niezależnie od tego porozumienia do Finlandii dotarło ponad 40 tys. osób z Afryki i Bliskiego Wschodu. Blisko 12 tys. z nich otrzymało już prawo pobytu, ale część z nich dostało negatywną decyzje.

Dla porównania, Polska i Węgry nie przyjęły ani jednego uchodźcy. Czechy po przyjęciu 12 osób wstrzymały proces relokacji.

Zarówno premier Finlandii Juha Sipila, jak i minister spraw wewnętrznych Paula Risikko przyznali, że Finlandia mogłaby zgodzić się na przyjęcie dodatkowych uchodźców, jeśli relokacja zostałaby uzgodniona na poziomie wszystkich krajów unijnych. A rozwiązanie kryzysu migracyjnego na poziomie unijnym ma być dyskutowane ponownie jesienią.

Źródło: PAP

d1ozkom

Podziel się opinią

Share
d1ozkom
d1ozkom
Więcej tematów