Trwa ładowanie...

Finlandia nie przyjmie więcej uchodźców. Powodem polityka Polski

- Nie zgodzimy się na przyjęcie nowych uchodźców z Włoch, dopóki pozostałe kraje UE nie wypełnią poprzedniego zobowiązania co do relokacji - oświadczył minister spraw zagranicznych Finlandii Timo Soini. Ze swoich zobowiązań nie wywiązują się Polska, Czechy i Węgry.

Share
Finlandia nie przyjmie więcej uchodźców. Powodem polityka Polski
Źródło: Fotolia
d19wfr5

Szef fińskiego MSZ stwierdził, że jego kraj wymaga dotrzymywania umów. Dopiero po wypełnieniu postanowień jednej umowy będzie można zastanowić się nad następnymi rozwiązaniami problemu migracji.

Uczestniczący w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych UE w Brukseli Timo Soino stwierdził, że obecna sytuacja powoduje, że Unia traci na wiarygodności.

Tylu uchodźców jeszcze nigdy nie było

Finlandia uzależnia decyzję od innych

- Kwoty relokacji muszą zostać zaakceptowane przez wszystkich - dodał szef fińskiej dyplomacji. W ten sposób odniósł się do Węgier, Czech i Polski, które nie wypełniają unijnego porozumienia z 2015 r.

d19wfr5

Zgodnie z porozumieniem z 2015 r. Finlandia ma przyjąć 2078 uchodźców znajdujących się w obozach we Włoszech i Grecji. Na razie przyjęła ponad 1600 osób. Niezależnie od tego porozumienia do Finlandii dotarło ponad 40 tys. osób z Afryki i Bliskiego Wschodu. Blisko 12 tys. z nich otrzymało już prawo pobytu, ale część z nich dostało negatywną decyzje.

Dla porównania, Polska i Węgry nie przyjęły ani jednego uchodźcy. Czechy po przyjęciu 12 osób wstrzymały proces relokacji.

Zarówno premier Finlandii Juha Sipila, jak i minister spraw wewnętrznych Paula Risikko przyznali, że Finlandia mogłaby zgodzić się na przyjęcie dodatkowych uchodźców, jeśli relokacja zostałaby uzgodniona na poziomie wszystkich krajów unijnych. A rozwiązanie kryzysu migracyjnego na poziomie unijnym ma być dyskutowane ponownie jesienią.

Źródło: PAP

d19wfr5

Podziel się opinią

Share
d19wfr5
d19wfr5
Więcej tematów