Świat"Financial Times": ukraińskie siły rządowe korzystają z pomocy USA

"Financial Times": ukraińskie siły rządowe korzystają z pomocy USA

Siły ukraińskie przystąpiły do blokady Doniecka i Ługańska, zaciskając tam pętlę wokół prorosyjskich separatystów. "Financial Times" pisze, że korzystają one z pomocy amerykańskiej m.in. w sprawach wywiadowczych.

"Financial Times": ukraińskie siły rządowe korzystają z pomocy USA
Źródło zdjęć: © PAP/EPA | STR

08.07.2014 | aktual.: 08.07.2014 14:40

Według "FT" Stany Zjednoczone dostarczają siłom rządowym Ukrainy pomoc wartą miliony dolarów - racje żywnościowe, noktowizory, kamizelki kuloodporne. Przedstawiciele władz ukraińskich mówią, że USA dostarczają też żywotnie ważnych informacji wywiadowczych i doradzają w sprawach strategii - wskazuje londyński dziennik.

Ukraińskie siły rządowe zajęły w ciągu weekendu kontrolowane od kwietnia przez separatystów miasta w obwodzie donieckim: Słowiańsk, Kramatorsk, Drużkiwkę, Artiomowsk i Konstantynówkę. Po wycofaniu się do Doniecka rebelianci zapowiadają przegrupowanie i dalszy opór. Kijów podkreśla, że blokada ma ich zmusić do złożenia broni.

"FT" odnotowuje, że ofensywę przeciwko separatystom prowadzą teraz żołnierze zreorganizowanych elitarnych jednostek i funkcjonariusze sił bezpieczeństwa wyposażeni w podstawowy sprzęt bojowy.

Gazeta zwraca uwagę na "znaczące czynniki ryzyka" w przypadku blokady Doniecka i Ługańska. Pisze, że taktyka, zastosowana do wyparcia separatystów ze Słowiańska, gdzie odcięto dostawy wody i energii elektrycznej, a mieszkańcy byli narażeni na tygodnie ostrzału artyleryjskiego, byłaby jeszcze bardziej niebezpieczna w większych miastach. Wskazuje, że walki uliczne mogłyby spowodować gwałtowny wzrost liczby ofiar w tym konflikcie, który kosztował już życie setek żołnierzy, rebeliantów i cywilów i zmusił dziesiątki tysięcy ludzi do ucieczki przed walkami.

"FT" pisze też, że wprawdzie Moskwa "pozostaje dziwnie milcząca" w kwestii weekendowych wydarzeń na wschodzie Ukrainy, ale w Kijowie utrzymują się obawy, że rozlew krwi w Doniecku mógłby zostać wykorzystany przez Rosję jako pretekst do wznowienia wsparcia dla rebeliantów, które - jak się wydaje - osłabło w ostatnich tygodniach, albo jako pretekst do bezpośredniej rosyjskiej interwencji wojskowej.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)