Trwa ładowanie...

Financial Times o Polsce: UE musi postawić się antyliberalnej demokracji

Financial Times ponownie przygląda się sytuacji w Polsce. - Parlamentarna i społeczna opozycja muszą walczyć o swoje prawa – uważają dziennikarze brytyjskiego dziennika.

Financial Times o Polsce: UE musi postawić się antyliberalnej demokracjiŹródło: WP, fot: Andrzej Hulimka
d1jv5ro
d1jv5ro

- Po 35 latach od wprowadzenia stanu wojennego, polscy obywatele ponownie wyszli na ulice – informuje FT. To rezultaty próby wprowadzenia przez Prawo i Sprawiedliwość restrykcyjnych przepisów obowiązujących dziennikarzy pracujących w Sejmie.

Jak zauważa brytyjski dziennik "Prawo i Sprawiedliwość cieszy się największą popularnością w Polsce, ale notowania partii rządzącej są gorsze od tych sprzed 14 miesięcy".

Obywatele już kolejny raz zostali zmuszeni do wystąpienia przeciwko inicjatywom ustawodawczym PiS. Rząd musiał wcześniej ustąpić w październiku br. gdy gabinet Beaty Szydło debatował nad wprowadzeniem ustawy całkowicie zakazującej dokonywania aborcji.

- Nawet prezydent Andrzej Duda podjął się próby podjęcia mediacji ws. wolności mediów. Z drugiej strony podpisał się pod zmianą prawa, której celem było przejęcie panowania nad Trybunałem Konstytucyjnym – informuje FT.

d1jv5ro

Dziennikarze brytyjskiego dziennika uważają, że Unia Europejska powinna podjąć się bardziej zdecydowanych prób wpłynięcia na sytuację w Polsce (i na Węgrzech). - Partnerzy w Unii powinni dać jasno do zrozumienia Polakom i Węgrom, że jeśli oba kraje będą kontynuowały prowadzenie polityki w tym kierunku, nie mogą spodziewać się dalszych miliardowych wypłat z unijnych funduszów – apelują redaktorzy.

Dziennikarze Financial Times równie mocno kończą swój wywód nt. sytuacji w Polsce. Zdaniem Brytyjczyków "wraz ze wzrostem nacjonalizmu i populizmu, protesty antyrządowe w Warszawie niosą za sobą szerszy przekaz. Radykalne rządy, obejmujące władzę na zasadach demokratycznych, które teraz próbują zmonopolizować polityczną scenę muszą spotkać się ze społecznym sprzeciwem".

Oprac. Adam Styczek

d1jv5ro
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1jv5ro
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj