Trwa ładowanie...

Filmowe murale ozdobią wnętrza Centrum Technologii Audiowizualnych

Wnętrza wrocławskiego Centrum Technologii Audiowizualnych ozdobią już niedługo murale, przypominające o bogatej historii wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych. Projekty murali przygotowali studenci Akademii Sztuk Pięknych.

Share
Filmowe murale ozdobią wnętrza Centrum Technologii Audiowizualnych
Źródło: facebook.com/centrumtechnologii.audiowizualnych
d2qekah

W 2014 r. mija 60 lat od usamodzielnienia się wrocławskiej WFF. Przez pierwsze dwa lata swojego istnienia, od roku 1952, stanowiła filię wytwórni w Łodzi. Rok 1954 przyniósł także wytwórni we Wrocławiu pierwszą produkcję - był nią propagandowy film "Niedaleko Warszawy". W tym też roku w WFF wyprodukowano "Pokolenie" w reżyserii Andrzeja Wajdy.

Wytwórnia Filmów Fabularnych istniała do roku 2011, kiedy przekształcono ją w Centrum Technologii Audiowizualnych. Przez prawie 60 lat istnienia wrocławskiej wytwórni wyprodukowano w niej około 500 filmów, z których takie jak "Popiół i diament", "Giuseppe w Warszawie", "Sami swoi" czy "Wodzirej" weszły do klasyki polskiego kina.

CeTA postanowiła upamiętnić bogatą historię wrocławskiej WFF. W związku z tym, we współpracy z Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, ogłoszono konkurs na murale, które ozdobią wnętrza Centrum. Motywem przewodnim prac jest historia polskiej kinematografii, szczególnie tej, związanej z WFF.

d2qekah

Do konkursu wyłoniono 12 prac trojga młodych artystów z Pracowni Malarstwa Architektonicznego i Sztuki Przestrzeni Publicznej ASP - Marty Keler, Agaty Filip i Szymona Buły. Każdy z artystów stworzył cztery projekty - motywem wykorzystanym w pracach Marty Keler i Szymona Buły są sceny z najbardziej znanych filmów wyprodukowanych w WFF, projekty Agaty Filip przedstawiają zaś czterech związanych z Wytwórnią reżyserów - Kutza, Hasa, Polańskiego i Chęcińskiego.

Ostatecznie ściany Centrum ozdobią cztery murale. Trzy z nich można wybrać w głosowaniu na stronie internetowej Centrum Technologii Audiowizualnych, a jeden dodatkowo wybiorą przedstawiciele CeTA oraz firmy PPG. Wyniki internetowego głosowania będą znane 1 października.

d2qekah

Podziel się opinią

Share
d2qekah
d2qekah
Więcej tematów