Trwa ładowanie...
d253pvf

Filipiny: Estrada oficjalnie oskarżony

Prokurator generalny Filipin - na wniosek rzecznika praw obywatelskich - sformułował w środę oficjalny akt oskarżenia przeciwko byłemu prezydentowi Josephowi Estradzie.

d253pvf

Estradzie, któremu zarzuca się korupcję i którego usunięto w styczniu br. z urzędu pod naporem ulicznych demonstracji, przedstawiono osiem zarzutów, przede wszystkim nepotyzmu, korupcji oraz sprzeniewierzenia funduszy państwowych; może mu za to grozić kara śmierci.

Oskarżenie stało się możliwe po wtorkowej decyzji Sądu Najwyższego Filipin, który jednogłośnie potwierdził legalność objęcia urzędu szefa państwa przez zastępczynię Estrady - wiceprezydenta Glorię Macapagal Arroyo. Sąd odrzucił wniosek Estrady o uznanie przejęcia urzędu przez panią Arroyo za niezgodne z prawem. Tym samym Estrada utracił immunitet, z którego korzystał jako szef państwa, co z kolei umożliwiło przedstawienie mu formalnego aktu oskarżenia.

Przed sądem stanie także - jak podano we wtorek w Manili - syn byłego prezydenta, Jinggoy oraz żona - Luisa Ejercito, podejrzani o współudział w zagarnięciu ponad 300 mln dolarów z kasy państwowej. Estrada zaprzecza stawianym mu zarzutom; twierdzi też, że nadal pozostaje szefem państwa. (and)

d253pvf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d253pvf
Więcej tematów