Trwa ładowanie...
d3i3dx3

Filadelfia: 75. urodziny mostu autorstwa Modrzejewskiego

Z udziałem kilku tysięcy osób w niedzielę w Filadelfii odbyła się uroczystość 75-lecia otwarcia mostu zbudowanego pod kierownictwem polskiego inżyniera Rudolfa Modrzejewskiego (Ralpha Modjeskiego), syna sławnej aktorki Heleny Modrzejewskiej.

d3i3dx3
d3i3dx3

Urodzony w Bochni koło Krakowa Modrzejewski przybył z matką do USA w 1876 roku w wieku 15 lat. Mimo, że rodzina chciała, by został pianistą - poszedł w kierunku swoich zamiłowań i został wybitnym twórcą mostów. Dostał nawet najwyższe amerykańskie odznaczenie w dziedzinie inżynierii - John Fritz Gold Medal z dedykacją za geniusz łączenia siły i piękna.

Obiekt w Filadelfii, zbudowany w 1926 roku pod kierownictwem Polaka, był w latach dwudziestych najdłuższym mostem wiszącym na świecie. Szef międzystanowej agencji zarządzającej mostem (Delaware River Port Authority of Pennsylvania and New Jersey) Manuel Stamatakis podkreślił, że obiekt ten do tej pory odgrywa znaczącą rolę komunikacyjną. Łączy centrum Filadelfii z sąsiednim stanem - New Jersey. Codziennie korzysta z niego ponad 100 tys. samochodów. W ciągu 75 lat przejechało przez niego 1,5 mld aut. (kar)

d3i3dx3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3i3dx3
Więcej tematów