ŚwiatFiasko międzykoreańskich rozmów

Fiasko międzykoreańskich rozmów

Na
dzień przed planowanym terminem i bez jakichkolwiek rezultatów
zakończyły się rozmowy obu Korei, prowadzone w
południowokoreańskim mieście Pusan.

Zdaniem amerykańskiego negocjatora Christophera Hilla, najwyraźniej też nie przynoszą skutków działania mediacyjne, podejmowane w Phenianie przez Chiny.

Jak podały media południowokoreańskie, delegacja Korei Północnej opuszcza Pusan na dzień przed terminem zakończenia rozmów, poświęconych współpracy między dwoma Koreami. W oświadczeniu północnokoreańskiej agencji KCNA oskarżono Seul o "realizowanie nieuczciwych celów" i "podnoszenie mało istotnych kwestii" w toku rozmów. KCNA ostrzegła, że Korea Południowa "zapłaci wysoką cenę" za fiasko rokowań i zostanie za to rozliczona przez "naród".

Bezpośrednio przed wylotem z Pekinu, specjalny negocjator amerykański ds. północnokoreańskich Christopher Hill ocenił, że działania dyplomatyczne, podejmowane w Phenianie przez Chiny, najwyraźniej nie przyniosły skutku i stąd też "dyplomacja w sprawie Korei Północnej przenosi się na forum ONZ".

W wywiadzie, udzielonym stacji CNN, Hill powiedział, ze Chińczycy nie mają absolutnie żadnych dobrych wiadomości na temat mediacji w sprawach północnokoreańskich. Jak podała stacja BBC News, także ambasador Chin przy ONZ Wang Guangya potwierdził, że Korea Północna jak do tej pory nie udzieliła żadnej odpowiedzi na kwestie, podnoszone przez stronę chińską.

Delegacja Chin z wicepremierem na czele do piątku przebywa w Phenianie - w Pekinie natomiast składa wizytę zastępca przewodniczącego północnokoreańskiego parlamentu. Sprawa północnokoreańskiego programu atomowego i rakietowego dominuje w toku obu wizyt.

Zapowiedź Hilla w sprawie przeniesienia północnokoreańskiej debaty na forum ONZ oznacza - zdaniem BBC - nasilenie amerykańskich, a także japońskich nacisków w sprawie nałożenia przez RB ONZ sankcji na Phenian. Chiny, przeciwne sankcjom zaoferowały własny, o wiele łagodniejszy projekt dokumentu ONZ, grożąc zastosowaniem prawa weta w razie poddania pod głosowanie ostro sformułowanej rezolucji Japonii.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)