ŚwiatFestiwal polski w Islandii

Festiwal polski w Islandii

Prezydent Republiki Islandii
Olafur Regnar Grimsson w towarzystwie Ambasadora RP w Norwegii,
Ryszarda Czarnego otworzył w czwartek Festiwal Kultury Polskiej w
Islandii.

Uroczystość - która odbyła się na terenie Uniwersytetu Islandzkiego w stolicy kraju Reykjaviku w sali Heskolabio - zgromadziła wiele osób, które przyczyniły się do realizacji Festiwalu. Wśród nich były dwie młode Polki - Anna Wojtyńska i Marta Macuga - które wpadły na pomysł festiwalu, zaraziły entuzjazmem innych, wyszukały także islandzkich i polskich sojuszników. Po dwóch latach przygotowań, zaangażowaniu wielu współorganizatorów, m.in. Polsko-Islandzkiego Towarzystwa Przyjaźni, festiwal mógł się rozpocząć.

Imprezę zainaugurował koncert Islandzkiej Orkiestry Symfonicznej pod batutą Krzysztofa Pendereckiego. Zabrzmiały dwa jego utwory: Chaccone i koncert fortepianowy oraz IV Symfonia B-dur op. 60 Ludwiga van Beethovena.

Została również otwarta wystawa obrazów polskiego malarza mieszkającego w Islandii, Ireneusza Jankouskiego.

Celem festiwalu jest pokazanie Islandczykom, że Polacy przybywający na ich wyspę pochodzą z kraju o bogatej kulturze. W Islandii mieszka na stałe ponad 3,6 tys. osób pochodzących z Polski. Polska grupa narodowa jest największą na wyspie i nadal rośnie. Licząc osoby przyjeżdżające do pracy, liczba Polaków zbliża się do 10 tys.

Organizatorzy festiwalu opracowali program tak, by ich oferta trafiła do najszerszego kręgu odbiorców. Przewidziane są m.in.: występy polskich zespołów jazzowych, koncert muzyki kameralnej w wykonaniu polskich artystek Ewy Murawskiej (flet) i Joanny Zaathey (fortepian), występ Teatru Jednego Mima, wystawa prac fotografika Chrisa Niedenthala. Zaplanowano też seminarium na Uniwersytecie Islandzkim na temat współczesnej Polski, jej dziejów i kultury, wieczór autorski pisarki Olgi Tokarczuk, kiermasz polskich wycinanek. Wystąpi również znana islandzka wokalistka Magga Stina, która zaśpiewa po islandzku wiązankę najbardziej znanych polskich piosenek.

Realizacja programu festiwalu stała się możliwa dzięki pomocy finansowej udzielonej organizatorom głownie przez polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz MSZ i islandzkie Ministerstwo Kultury i Edukacji.

Michał Haykowski

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)