Trwa ładowanie...
30-07-2015 14:03

Festiwal i letnie koncerty carillonowe w Gdańsku

Sześć koncertów złoży się na zaplanowany na weekend XVII Gdański Festiwal Carillonowy. Festiwal wpisuje się w cykl letnich koncertów carillonowych, które odbywać się będą w Gdańsku do końca sierpnia. W programie muzyka klasyczna, popularna, a także np. funk.

Share
Festiwal i letnie koncerty carillonowe w GdańskuŹródło: WP.PL, fot: Tomasz Gdaniec
d8ew1mh

Festiwal rozpocznie się w piątek wieczorem koncertem polsko-japońskiego, mieszkającego na co dzień w Niemczech, duetu Katarzyny Piastowskiej-Takao i Toru Takao. W ramach imprezy dwójka artystów da też indywidualne koncerty, które będą miały miejsce w sobotę i niedzielę.

Częścią festiwalu będzie także - zaplanowany na 1 sierpnia, koncert Anny Kasprzyckiej dedykowany pamięci ofiar Powstania Warszawskiego. Z kolei w niedzielę będzie można posłuchać gry Wojciecha Lauera. Zwieńczeniem festiwalu będzie niedzielny występ w wykonaniu Moniki Kaźmierczak grającej na carillonie mobilnym oraz zespołu the GlennSkiis's, którzy wspólnie grać będą muzykę funk.

Po zakończeniu festiwalu gdańszczanie i turyści do końca sierpnia będą mieli nadal okazje posłuchania koncertów carillonowych. W każdy piątek wieczorem zaproszeni przez organizatorów muzycy zagrają na instrumencie zainstalowanym na wieży kościoła św. Katarzyny, a w soboty - parę minut po południu - na carillonie Ratusza Głównego Miasta.

d8ew1mh

- Wykonawcy zaprezentują bardzo różną muzykę, w tym klasyczną czy np. filmową - powiedziała dyrektor artystyczny cyklu koncertów Monika Kaźmierczak szczególnie polecając koncerty dwóch zagranicznych gości przeglądu: belgijskiego carillonisty i kompozytora Geerta D'hollandera (7 i 8 sierpnia) oraz Niderlandczyka - Gijsberta Koka (21 i 22 sierpnia).

W tym roku piątkowe koncerty można nie tylko słuchać, ale też oglądać. - Zwykle jest to niemożliwe, bo muzyk znajduje się przecież w kościelnej wieży, w której znajduje się instrument. W tym roku zainstalowaliśmy jednak przy carillonie kamerę, z której obraz pokazywany jest na ekranie ustawionym w sąsiadującym ze świątynią ogrodzie karmelitów - powiedziała Kaźmierczak dodając, że goście ogrodu będą też mogli na miejscu poznać historię carillonów.

Koncerty organizują Polskie Stowarzyszenie Carillonowe, Muzeum Historyczne Miasta Gdańska i Międzynarodowe Targi Gdańskie.

Carillon to zespół co najmniej 23 dzwonów, zestrojonych ze sobą w sposób umożliwiający wygrywanie na nich melodii. Każdy dzwon połączony jest (najczęściej systemem linek) z pokaźną klawiaturą, za pomocą której carillonista gra uderzając pięściami w klawisze. Instrumenty, które mają mniej niż 23 dzwony lub nie posiadają klawiatury, to kuranty.

d8ew1mh

Do Gdańska pierwszy carillon trafił w 1561 r. Zamontowano go na Ratuszu Głównego Miasta. Czternaście lat później podobny instrument zawisł także na wieży kościoła św. Katarzyny. Oba zestawy nie miały jednak klawiatury, wygrywały wyłącznie mechaniczne melodie zapisane wcześniej na tzw. "bębnie". Dopiero w XVIII wieku - na wieży kościoła św. Katarzyny pojawił się pierwszy w mieście carillon z klawiaturą.

Oba gdańskie carillony zostały zniszczone w czasie wojny. W ostatnich latach, dzięki zaangażowaniu pracowników gdańskiego Muzeum Zegarów Wieżowych, udało się odtworzyć oba instrumenty. Carillon na ratuszu składa się z 37, a ten na kościele św. Katarzyny - z 50 dzwonów. Przed kilkoma laty Gdańsk zakupił także obwoźny instrument składający się z 48 dzwonów umieszczonych w przeszklonej gablocie zamontowanej na podwoziu zabytkowej ciężarówki.

d8ew1mh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d8ew1mh
Więcej tematów