PolskaFestiwal Euroshorts 2005

Festiwal Euroshorts 2005

2-3 lutego w Gdańsku odbędzie się kolejna edycja Europejskiego Festiwalu Fabuły, Dokumentu i Reklamy Euroshorts. Jak zwykle Festiwal łączy sferę reklamową i niekomercyjną.

Festiwal Euroshorts 2005

Najważniejszym elementem Strefy Reklamowej jest "Amerykański Film Reklamowy 2005" – zestaw najwybitniejszych amerykańskich reklam, z udziałem znanych aktorów, między innymi Brada Pitta i Roberta de Niro, nakręconych przez wybitnych reżyserów: Martina Scorsese, Davida Finchera, Joe Pytkę i innych. O znalezieniu się w gronie wybranych do słynnego zestawu, decyduje wyróżnienie ich przez amerykańskie Stowarzyszenie Niezależnych Producentów Reklamowych. Kolejnym krokiem jest coroczne włączanie kompilacji do stałych zbiorów Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku.

Strefę Niekomercyjną tworzą krótkie filmy zgłoszone do konkursu z całego świata. W edycji 2005 roku brało ich udział aż 29, z 13 krajów: z Belgii, Danii, Irlandii Niemiec, Wielkiej Brytanii, Nepalu, Węgier, Litwy, Polski, Portugalii, Hiszpanii, Turcji i USA. Nagrodę główna i jedyną przyznała sama publiczność.

Festiwal Euroshorts to prócz konkursu szereg imprez towarzyszących m.in. Muzyczne Euroshorts, filmy z muzyką na żywo w wykonaniu dj’ów, oraz pokazy filmów reklamowych i animacji a także konkursy dotyczące wiedzy o reklamie amerykańskiej. Replika Euroshorts cieszy się wielkim zainteresowaniem, w Łaźni przez 2 dni będzie można poczuć festiwalową atmosferę.

w programie: 2 lutego, 2006, godz. 18.00 · Dokumenty_ 53 min.

Karma Clown, 25 min., Dania – reż. Ulrika Ekberg Młoda idealistka Roosa chce zostać zawodowym klownem. Jej zajęcia w Szkole Komedii zbiegają się jednak w czasie ze smutkiem,związanym z odejściem chłopaka i końcem pierwszej wielkiej miłości.

Dziewczynka z telefonem Girl with Telephone, 28 min., Dania – reż. Anja Kvistgaard Na pytanie babci, co u taty i jego nowej narzeczonej, Emilie odpowiada: "Nie podoba mi się tam". Film o tym, jak śmieszne, miłe ale i autentycznie trudne może być życie dziewięciolatki, która wkrótce będzie miała dziesiąte urodziny

· Fabuły i animacje_1 72 min.

Rozmazane Kind of a Blur, fabularny, 10 min., USA – reż. Jon Goldman Co stało się poprzedniego dnia wieczorem, w czasie wycieczki w górach? Jeśli jest się parą zakochanych, czasem trudno to ustalić. Zdjęcia: Kathleen Man, występują Sandra Oh, John Wright.

Tadeo Jones, animowany, 8 min., Hiszpania – reż. Enrique Gato Niezwykły odkrywca Tadeo, współczesny kuzyn Indiany Jonesa, postanawia wejść do Piramidy i poznaje niezwykłe mumie. Jako prawdziwy bohater nieuchronnie wplącze się w kłopoty. Jest nieustępliwy, ale też próżny i czuły. Dźwięk: Carlos Faruolo, muzyka: Zacarías Martínez de la Riva.

Koniec gry Game Over, fab., 19 min., Niemcy – reż. Jette Mueller, Franciska Schlotterer Lili jest w nowej szkole, nikogo nie zna. Ma tylko jedną wierną przyjaciółkę - bohaterkę gry komputerowej, która potrafi wszystko. Kiedy zakochuje się w koledze z klasy i staje się obiektem żartów ze strony klasowej piękności, wykorzystuje możliwości swojej elektronicznej przyjaciółki. Granice między rzeczywistością a fantazją zamazują się. Zdjęcia: Bernd Fischer (konsultant oświetlenia w filmie "Rosyjska arka" Aleksandra Sokurowa}, montaż: Oli Weiss (współpracował między innymi z Volkerem Schloendorffem i Wimem Wendersem).

Alice i ja Alice et moi, fabularny, 19 min. Belgia – reż. Micha Wald, w rolach głównych: Vincent Lecuyer, Bella Wajnberg. Zdjęcia: Jean-Paul de Zaeytijd. Simon wiezie nad morze swoją starą ciocię Malę i jej dwie przyjaciółki. Podczas podróży odbiera telefon od swojej dziewczyny Alice, a rozmowa staje się kłótnią. Trzy żydowskie babcie próbują ingerować w sytuację.

Film na 10 minut, fabularny, 9 min 30 sek., Irlandia – reż. Imogen Murphy. w roli głównej Jimi Mistry, zdjęcia: Shane Daly. Statysta z filmu wojennego dostaje szansę zagrania głównej roli w filmie. Ma wszystko czego potrzeba: scenografię, ekipę i dziewczynę. Co zdoła zrobić w 10 minut.

Przyjedź do mnie, fabularny, 6 min., Polska – reż. Przemek Młyńczyk, występują: Pedro Gonzales i Gosia Socha, zdjęcia Andrzej Musiał, montaż Maciej Pawliński. Chłopak i dziewczyna po drugiej w nocy postanawiają zadzwonić do siebie i zaproponować spotkanie. Ale druga strona nie bardzo może... lub nie bardzo chce się spotkać.

· Fabuły i animacje_2 48 min.

Koslowski, fabularny, 17 min.25 sek., Niemcy – reż. Lars Henning Koslowski pracuje w dziale księgowości dużej firmy. Na prośbę kolegi, znajduje w archiwum dokumenty, świadczące o tym, że z firmy nielegalnie wycieka część pieniędzy. Kiedy prezes firmy dowiaduje się o tym, stawia Koslowskiego przed wyborem: może albo wydać kolegę albo stracić pracę.

Wspólny klucz Un cle pour 2, fabularny, 15 min., Belgia – reż. Delphine Noels Późna noc. Fabrice i Catherine wracają z bagażami z letniej wycieczki. Są zmęczeni, marzą o spokojnej nocy we własnym domu. Ale wydaje się, że zapomnieli... klucza. Występują: Catherine Sal ée i Fabrice Rodriguez.

MeVivMo, animowany, 1 min. 41 sek., Portugalia – reż. Ricardo Freitas Refleksy świetlne na kryształach mogą mieć wiele znaczeń.

Syrena, fabularny, 7 min., USA – reż. Stephen Koh Występuje: Marques Bailas. Chłopiec, mieszkający nad morzem, pewnego dnia znajduje w wodzie coś niezwykłego.

Ci, co nie umieją pływać, 7 min, Niemcy – reż. Martin Dolejs, w roli Milosza: Kristian Borisow. zdjęcia: Angela Poschet. Czechosłowacja rok 1979. 10-letni Milosz zakochuje się w swojej drużynowej z grupy pionierów, 18-letniej Jarmili. Nie umie pływać, co kompromituje go przed dziewczyną. Niemcy, jesień 1980. Milosz jest imigrantem, nie mówi po niemiecku. Na lekcji wf odbywa się konkurs nurkowania.

3 lutego 2006, godz. 18.30 · Amerykański Film Reklamowy 2005_ 72 min

· Hiszpańskie fabuły i animacje _ 76 min.

Światło, fabularny, 13 min., Hiszpania – reż. Álvaro Gimenez-Sarmiento. Zdjęcia: Ángel Yebra, w roli głównej: Macarena Gómez. Soraya odwiedza swego ośmioletniego synka w domu dziecka. Tego samego dnia dostaje wiadomość, że jeśli nie rozpocznie terapii przeciwnarkotykowej, dziecko zostanie oddane do adopcji.

Szok, fabularny, 10 min., Hiszpania – reż. Nacho Vigalondo Para prawie-trzydziestolatków odkrywa w centrum miasta miejsce, gdzie można pojeździć elektrycznymi samochodzikami. Ale to dopiero początek. Zdjęcia: Jon D. Domínguez.

Panna Zuenig, fabularny, 8 min., Hiszpania – reż. Sofia Texeira-Gomes Panna Zuening planowała wyjście do kina ale ktoś zadzwonił do drzwi. Kto to może być? Film absolwencki z Madryckiej Szkoły Filmowej Ecam.

Wojna, fabularny, 9 min., Hiszpania – reż. Luiso Berdejo, Jorge C. Dorado W czasie drugiej wojny światowej, w opuszczonym domu w szafie, ukrywa się mały chłopiec. Zdjęcia: David Tudela, montaż: Pepe Tito.

Ślepa kura, animowany, 7 min., Hiszpania – reż. Isabel Herguera Niewidomy mężczyzna przypadkowo gubi swego psa przewodnika. Sam w ciemności w wielkim mieście, zdaje sobie sprawę, że jego siłą jest uświadomienie sobie własnej wrażliwości.

Ana i Manuel, fabularny, 11 min., Hiszpania - reż Manuel Calvo, zdjęcia: Daniel Sosa, montaż: Miguel Doblado, w roli Anny Elena Anaya. Anna, po rozstaniu z Manuelem, postanawia w zamian kupić sobie... wspaniałego, dużego psa o bujnej sierści i z ogromną mordą.

Oczy Alicji, fabularny, 9 min., Hiszpania – reż. Ugo Sanz Zdjęcia: Alberto Rodrigo, muzyka: Manuel Fuertes, montaż: Agustín Hernández. Andrea budzi się w pustym pokoju, ze związanymi rękami i zasłoniętymi oczami. Nagle uruchamia się monitor i kobieta z ekranu zaczyna dawać bohaterce instrukcje.

Sintonia, fabularny, 9 min., Hiszpania – reż. Jose Mari Goenaga. Zdjęcia: Rita Noriega, muzyka: Pascal Gaigne, montaż: Raúl López. Kierowca samochodu stojącego w korku na autostradzie dzwoni do znanej stacji radiowej. Okazuje się, że obok jest ktoś, kto słucha dokładnie tego samego programu.

2- 3 lutego 2006, start 18.00 Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia ul. Jaskółcza 1, 80-767 Gdańsk, tel.: 058 305 40 50 fax.: +58 305 26 80

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)