Trwa ładowanie...

Federica Mogherini: UE musi wyciągnąć rękę do młodych Rosjan

Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini zaapelowała w Rydze, gdzie trwa nieformalne spotkanie ministrów spraw zagranicznych, do bezpośrednich kontaktów z młodymi Rosjanami "w duchu europejskim", mimo napiętej sytuacji między Moskwą a Zachodem.

Share
Federica Mogherini: UE musi wyciągnąć rękę do młodych Rosjan
Źródło: PAP/EPA, fot: JULIEN WARNAND
d31uqvb

- Musimy pracować z Rosjanami, zacząć od młodych. Powinniśmy uruchomić bezpośrednie kontakty między ludźmi, w duchu europejskim - przekonywała w czasie konferencji na temat europejskiej polityki obrony i bezpieczeństwa.

Według Mogherini należy "wyciągnąć rękę do studentów", zachęcać ich, by "zobaczyli Unię Europejską na własne oczy i nawiązywali kontakty w całej Europie". - Nie możemy pozwolić, by pokolenia młodych Rosjan utraciły perspektywę europejską - podkreśliła.

Zapewniła następnie, że Unia Europejska nigdy nie dążyła do konfrontacji z Rosją.

d31uqvb

Odnosząc się do realizacji na wschodzie Ukrainy porozumień z Mińska o rozejmie, Mogherini wypowiadała się z ostrożnym optymizmem.

- Tendencja jest pozytywna, nawet jeśli sytuacja nie jest idealna - oświadczyła. Ostrzegła zarazem, że nowe sankcje przeciwko Moskwie są możliwe, jeśli zawieszenie broni, wynegocjowane w Mińsku 12 lutego, zawiedzie.

Ustalenia ze stolicy Białorusi przewidywały również wycofanie przez strony konfliktu ciężkiego uzbrojenia.

d31uqvb

Podziel się opinią

Share
d31uqvb
d31uqvb
Więcej tematów