Fed pozostawił stopy procentowe bez zmian
Rezerwa Federalna USA (Fed)
pozostawiła stopy procentowe bez zmian - podał Fed po
zakończeniu posiedzenia. Główna stopa funduszy federalnych w USA
wynosi nadal % i jest na najniższym poziomie od 45 lat.
Główna stopa procentowa w strefie euro jest dwa razy wyższa i wynosi 2%, a w Wielkiej Brytanii stopa repo wynosi 4%. Zdaniem wielu ekonomistów z Wall Street na wyższe stopy procentowe w USA trzeba będzie poczekać nawet do początku 2005 r.
Analitycy Citigroup Inc., największej na świecie firmy z branży usług finansowych, przesunęli swoją prognozę wzrostu stóp z sierpnia tego roku na początek przyszłego roku. Zrobili to po publikacji w ubiegły piątek danych z amerykańskiego rynku pracy, kiedy to okazało się, że w lutym w USA przybyło 21 tys. nowych miejsc pracy. Analitycy oczekiwali wzrostu o blisko 130 tys.
Swoje prognozy o wzroście stóp w USA przesunęły w czasie takie banki jak Morgan Stanley czy Deutsche Bank Secutities. "Rynek zawsze bardzo dużą wagę przywiązuje do danych z rynku pracy" - powiedział główny ekonomista z Deutsche Banku w Nowym Jorku Joseph LaVorgna.
"Zanim nie zobaczymy całego pasma dobrych danych w tej dziedzinie, to Fed nie dokona żadnej zmiany stóp procentowych w górę" - dodał LaVorgna.
W amerykańskiej gospodarce ubyło 2,3 mln miejsc pracy od objęcia urzędu prezydenta USA przez George'a W. Busha w styczniu 2001 r. "Szef Fed Alan Greenspan może nie zdecydować się na podwyższenie stóp procentowych nawet do końca swojej kadencji w Rezerwie Federalnej, która upływa w lutym 2006 r." - uważa ekonomista Goldman, Sachs & Co. Edward McKelvey, w nocie przygotowanej dla inwestorów.
"Może się więc okazać, że prognozowane przez niektórych ekonomistów na pierwszą połowę 2005 r. zacieśnienie polityki monetarnej było przedwczesne" - pisze w swoim komentarzu.
Główny strateg walutowy z nowojorskim Barclays Capital Steven Englander ocenia, że utrzymywanie niskich stóp procentowych w USA spowoduje, że w ciągu najbliższych trzech miesięcy dolar może się osłabić do 1,30 USD za euro i 105,0 japońskich jenów za dolara. Wzrost gospodarczy w USA w tym roku wyniesie średnio 4,6% - wynika z ocen analityków.
Rezerwa Federalna obniżała stopy procentowe od stycznia 2001 r. aż 13 razy. Po ostatniej obniżce stóp, w czerwcu 2003 r., główna stopa funduszy federalnych wynosi 1 proc. i jest na poziomie najniższym do lipca 1958 r. Fed ostatnio podwyższał stopy w maju 2000 r. Kolejne posiedzenie Fed zaplanowano na 4 maja.