FED: Ataki na NBP pogarszają wizerunek Polski
Prezes Banku Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku William McDonough ostrzegł we wtorek, że ataki na niezależność banku centralnego pogarszają wśród inwestorów obraz Polski. W przypadku ataków na bank centralny nastroje za granicą są negatywne. Obserwatorzy zagraniczni nie rozumieją, czy jest to propaganda, czy są to poważne ataki i nastawienie może się pogorszyć - powiedział podczas spotkania z dziennikarzami w Warszawie.
Banki centralne w UE są zaniepokojone sytuacją w Polsce, w kontekście wejścia Polski do Unii - dodał. Jego zdaniem, dla utrzymania stabilnych cen konieczne jest utrzymanie niezależności banku centralnego.
Sejmowa komisja finansów publicznych skierowała w piątek trzy projekty zmian w ustawie o NBP do dalszych prac w podkomisji do spraw systemu bankowego i polityki pieniężnej.
Projekt PSL i UP proponuje zwiększenie o sześć osób liczby członków RPP (dodatkowi członkowie byliby wybierani po dwóch przez Sejm, Senat i prezydenta) oraz rozszerzenie dotychczasowych obowiązków RPP o wspieranie wzrostu gospodarczego i walkę z bezrobociem.
Rząd nie poparł projektu poselskiego, gdyż zgłosił własny projekt zmian zmierzających do dostosowania unormowań dotyczących banku centralnego do standardów UE. Jednak SLD opowiedziało się za zmianami nawet głębszymi niż zaproponowane w projekcie koalicjantów z PSL i UP.
Przedstawiciele koalicji rządowej atakują prowadzącą w Polsce politykę monetarną Radę Polityki Pieniężnej za , ich zdaniem, zbyt restrykcyjną politykę. Zarzucają władzom banku centralnego, że nie sprzyja polityce rządu i nie chce współdziałać na rzecz pobudzenia wzrostu gospodarczego.
Zdaniem przedstawiciela FED, nie ma sprzeczności między celem RPP, jakim jest utrzymanie stabilnych cen, a polityką FED, który oprócz dbałości o ceny musi również zwracać uwagę na wzrost gospodarczy. Nie można osiągnąć stabilnego wzrostu ze skaczącą inflacją - powiedział. (aka)