"FAZ": Jak polski rząd szykanuje krytycznych sędziów
Spór o reformę sądownictwa zaostrza się już także wewnątrz polskiego rządu – ocenia "Frankfurter Allgemeine Zeitung”. Niemiecki dziennik podkreśla, że postawa Jarosława Gowina stawia pod znakiem zapytania jedność rządu.
Dziennik obszernie pisze we wtorkowym wydaniu o środkach dyscyplinarnych wobec polskich sędziów, którzy otwarcie krytykują reformę sądownictwa. Jak pisze korespondent gazety Gerhard Gnauck, konflikt "dramatycznie się zaostrza, najwyraźniej także wewnątrz rządu”.
Świadczyć ma o tym - według gazety - zamieszczony w niedzielę na Twitterze wpis wicepremiera Jarosława Gowina, który stwierdził, że "spór osiągnął taką ostrość, że zagraża bezpieczeństwu prawnemu Polaków” i zażądał szukania rozwiązania ponad podziałami partyjnymi. "Gowin, jeden z trzech wicepremierów, wraz ze swymi zwolennikami wewnątrz frakcji PiS mógłby narazić narodowo-konserwatywną partię na utratę absolutnej większości” – zauważa "FAZ”.
Gazeta przypomina, że krótko przed świętami Bożego Narodzenia "PiS wniósł projekt ustawy, która ma pozwolić na bardziej surowe karanie sędziów”, a także powstrzymać ich przed kierowaniem kontrowersyjnych pytań prejudycjalnych do Trybunału Sprawiedliwości UE. "Niektórzy sędziowie podjęli ryzyko i otwarcie postawili się rządowi. Co miesiąc ich przybywa” - pisze "FAZ”.
Zobacz też: Czy Duda powinien lecieć do Jerozolimy? Jego konkurent: odpowiedź jest prosta
Sędzia, który doprowadził do zamieszania
Jak dodaje "puszkę Pandory” otworzył sędzia Paweł Juszczyszyn z Olsztyna, który, powołując się na wyrok TSUE, podał w wątpliwość, czy Krajowa Rada Sądownictwa w obecnym składzie została powołana w legalny sposób i zażądał dokumentów w tej sprawie.
"Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zareagował natychmiast. Juszczyszyn został zawieszony na miesiąc. Po Nowym Roku pojawił się znów w sądzie i pracuje dalej. Aby wyjaśnić sprawę KRS zaprosił na 24 stycznia szefową zajmującej się tym Kancelarii Sejmu” – relacjonuje "FAZ”, dodając, że sędzia zaskarżył też decyzję o jego zawieszeniu, zarzucając ministrowi "skandaliczne naruszenie” niezawisłości sędziowskiej.
Niemiecka gazeta opisuje również postępowania dyscyplinarne wobec krakowskiego sędziego Waldemara Żurka, a także przewodniczącego stowarzyszenia sędziów Iustitia Krystiana Markiewicza z Katowic, który - jak dodaje "FAZ” - "jest znanym krytykiem polityki PiS”. "To, że w otwartych listach do kolegów skrytykował on (Markiewicz) zmiany w sądownictwie, rząd uznał za «polityczny manifest»” – pisze dziennik.
Gazeta dodaje, że pierwszą kulminacją działań przeciwko Markiewiczowi kilka miesięcy temu były działania grupy hejterów, "której powiązania sięgały bardzo wysokich szczebli w Ministerstwie Sprawiedliwości”. "Zadaniem grupy było oczerniania Markiewicza i innych działaczy Iustitii w mediach tradycyjnych i społecznościowych, także poprzez ujawnianie prywatnych, nawet osobistych informacji” – przypomina gazeta.
Dodaje, że choć już następnego dnia po ujawnieniu działalności grupy do dymisji podał się jeden z wiceministrów sprawiedliwości, Łukasz Piebiak, a jej akcje potępił również premier Mateusz Morawiecki, to "trzeba jeszcze poczekać, czy ten "dymiący pistolet doprowadzi do wyroków skazujących. Jak podsumował w zeszłym tygodniu portal onet.pl, który ujawnił rewelacje, "najbardziej widocznymi następstwami skandalu są na razie przedłużone urlopy zdrowotne” - czytamy.
Przeczytaj też: SZ: Węgry i Polska – największa porażka Europy
Ustawa o sędziach: niemieccy politycy domagają się obcięcia Polsce dotacji UE
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl