Fatalny bilans w Iraku w rocznicę sławnej mowy Busha
W 4. rocznicę osławionego przemówienia prezydenta George'a W. Busha na lotniskowcu, w którym ogłosił on zakończenie "głównych operacji bojowych w Iraku", komentatorzy w USA podkreślają, że bilans wojny jest zdecydowanie negatywny.
Przypomina się, że na wojnie zginęło już 3342 żołnierzy amerykańskich i nieznana liczba - ale na pewno kilkadziesiąt tysięcy - irackiej ludności cywilnej. W kwietniu zginęło w Iraku ponad 100 Amerykanów - najwięcej w jednym miesiącu od początku 2006 roku. Tylko w poniedziałek śmierć poniosło przeszło 60 Irakijczyków.
Wyłączenia prądu, kolejki po benzynę
Mimo zwiększania ostatnio liczby wojsk amerykańskich w Iraku, perspektywa stabilizacji i pokoju nie wydaje się przybliżać. Liczba ataków terrorystycznych zwiększyła się w 2006 r. o 91% w porównaniu z rokiem poprzednim - 3468 do 6630. W zeszłym roku zginęło z rąk terrorystów 38713 osób - prawie dwukrotnie więcej niż w 2005 r.
Dane te, zgromadzone przez Krajowy Ośrodek Antyterrorystyczny (NCTC) podał Departament Stanu w dorocznym raporcie o terroryzmie na świecie. Na Irak przypada 45% wszystkich ataków terrorystycznych.
W ponad cztery lata po inwazji - relacjonują korespondenci z Iraku - w Bagdadzie nadal codziennie dochodzi do wielogodzinnych wyłączeń prądu elektrycznego, a długie kolejki po benzynę są dodatkową udręką mieszkańców miasta.
Kolejne przemówienie
Według powszechnych już w USA ocen, w Iraku toczy się de facto wojna domowa. Coraz większe poparcie zyskuje koncepcja podziału kraju i przekształcenia go w konfederację szyitów, sunnitów i sunnickich Kurdów, wysunięta przez demokratycznego senatora Josepha Bidena.
W wywiadzie telewizyjnym Biden - jeden z kandydatów w swej partii do nominacji prezydenckiej - powiedział, że budowa murów dzielących dzielnice sunnickie i szyickie świadczy o tym, że idea podziału Iraku staje się rzeczywistością.
Bush tymczasem wygłosił we wtorek na Florydzie kolejne przemówienie, w którym chwalił się sukcesami w "wojnie z terroryzmem" i powtórzył znane argumenty za kontynuowaniem wojny w Iraku.
Tomasz Zalewski