Trwa ładowanie...

Fatalne dane GUS. Tak mało dzieci nie było od końca II wojny światowej

Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego w minionym roku w Polsce urodziło się najmniej dzieci od końca II wojny światowej. Eurostat wskazuje z kolei, że Polacy są drugim najszybciej starzejącym się narodem w Europie.

Fatalne dane GUS. Tak mało dzieci nie było od końca II wojny światowej Fatalne dane GUS. Tak mało dzieci nie było od końca II wojny światowej Źródło: East News
d2zhboq
d2zhboq

Z opublikowanych przez GUS danych wynika, że współczynniki urodzeń w Polsce wynosi obecnie 1,4, co zaniża średnią europejską. Co więcej, wartość ta oznacza, że istnieje zagrożenie dla zastępowalności pokoleń, która gwarantowana jest przy wartości 2.1. Z raportu wynika również, że w ostatnich dwunastu miesiącach na świat przyszło 334,6 tys., a w tym samym czasie zmarło 538,6 tys. osób.

Dane skomentował w mediach społecznościowych ekonomista Rafał Mundry, który do swojego wpisu załączył również wykres obrazujący sytuację demograficzną kraju. "Deficyt demograficzny za 12m to już 204 tys. Kryzys demograficzny się pogłębia" - napisał.

500 plus nie pomogło. Polacy się starzeją

Jednym ze sposobów na walkę z pogłębiającym się kryzysem demograficznym w Polsce miał bysz sztandarowy program socjalny PiS - 500+. Okazuje się jednak, że dodatkowe pieniądze nie zachęciły Polaków do powiększania rodzin na tyle, by odwrócić niepokojącą tendencję.

d2zhboq

Jak podaje Eurostat Polacy są obecnie drugim najszybciej starzejącym się społeczeństwem w Unii Europejskiej. Czasopismo naukowe "The Lancet" przewiduje, że jeśli nie uda się zatrzymać postępującego kryzysu demograficznego, to populacja Polaków w 2100 roku może zmniejszyć się do 15 milionów. Ostatni raz taką liczebność naród Polski miał na przełomie XIX i XX wieku.

Ziobro chce zmiany godła? „To oddaje poziom powagi”

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2zhboq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2zhboq
Więcej tematów