Trwa ładowanie...

Wielki powrót Polaków z emigracji. Powody mogą zaskoczyć

- Pracując za granicą, zdobyli kompetencje, doświadczenie, nauczyli się języka, są cennym nabytkiem dla pracodawców - twierdzi prezes zarządu Personnel Service Krzysztof Inglot w odniesieniu do rekordowej liczby emigrantów zarobkowych, którzy w ostatnim czasie powrócili do Polski. Powodów decyzji o powrocie naszych rodaków do ojczyzny ma być kilka i nie chodzi tylko o pandemię COVID-19.

Wielki powrót Polaków z emigracji. Powody mogą zaskoczyć Wielki powrót Polaków z emigracji. Powody mogą zaskoczyć Źródło: PAP/EPA, fot: ANDY RAIN
dqldo72

Do Polski w ciągu ostatnich trzech lat powróciła rekordowa liczba emigrantów zarobkowych. I choć na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że głównym powodem może być brexit, czy pandemia koronawirusa, to jednak bezpośrednich przyczyn reemigracji Polaków jest nieco więcej.

Jak donosi "Rzeczpospolita", powołując się na dane z GUS, tylko w 2020 roku liczba polskich emigrantów, którzy przebywali za granicą ponad trzy miesiące zmalała o nawet 176 tysięcy. Z kolei w ciągu trzech ostatnich lat do ojczyzny mogło powrócić nawet 300 tysięcy Polaków, z czego najwięcej z Wysp Brytyjskich.

dqldo72

Polacy wracają z emigracji

Zdaniem prezesa zarządu Personnel Service Krzysztofa Inglota, reemigranci nie powinni mieć większego problemu ze zdobyciem pracy w ojczyźnie. - Pracując za granicą, zdobyli kompetencje, doświadczenie, nauczyli się języka, są cennym nabytkiem dla pracodawców - powiedział w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Inglot. Dodał też, że w nasz kraj zmaga się z tzw. luką kadrową, w którą powracający "świetnie się wpisują", zwłaszcza, że brakuje rąk do pracy.

ZOBACZ TEŻ: Tragiczna śmierć po interwencji policji. Sienkiewicz reaguje po artykule WP

Zwrócił również uwagę na bardzo niskie bezrobocie w Polsce. – Mamy ponad 190 tys. wakatów, reemigranci nie będą w stanie zapełnić wszystkich deficytowych miejsc, a jednocześnie nie zabraknie też pracy dla kadry ze Wschodu – podkreślił prezes Personnel Service.

dqldo72

Reemigracja Polaków. Powodem nie tylko brexit i COVID-19

Z kolei Mateusz Żydek z Randstad Polska zwraca uwagę, że polskie firmy w dużej mierze potrzebują wysoko wykwalifikowanych specjalistów, co może stanowić pewnego rodzaju barierę na rynku pracy dla powracających o niższych umiejętnościach.

- Niemniej można oczekiwać, że reemigranci jako osoby bardziej mobilne potrafią się znaleźć tam, gdzie najwięcej pracy - stwierdził cytowany przez "Rz".

Eksperci są jednak zgodni, że fala powrotów Polaków do kraju nie stanie się trwałym trendem. Obecnie w głównej mierze siłą napędową powrotów z emigracji jest brexit i pandemia COVID-19, jednak nie są to jedyne powody.

dqldo72

- Główną przyczyną obecnych zmian jest naturalnie brexit, jednak pewną rolę odgrywają również stopniowo poprawiające się warunki życia w Polsce - ocenił główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich Łukasz Kozłowski.

Źródło: "Rzeczpospolita"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dqldo72
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dqldo72
Więcej tematów