Trwa ładowanie...
d3gc5jb
d3gc5jb

Fatalna sytuacja dzieci w Doniecku. Ponad tysiąc z nich musi ukrywać się w podziemnych schronach

W 12 schronach przeciwbombowych w Doniecku, na wschodzie Ukrainy, przebywa na stałe około 1100 dzieci - mówi Wirtualnej Polsce Giovanna Barberis z ukraińskiego UNICEF-u. Jak wyjaśnia, mali Ukraińcy spędzają tam całe dnie, nie chodzą do szkoły i nie mają nawet odpowiednich, ciepłych zimowych ubrań. UNICEF szuka też dowodów na werbowanie dzieci w szeregi walczących.
Share
d3gc5jb

Według danych tej organizacji przez wojnę na Ukrainie ucierpiało już 1 mln 700 tys. dzieci, a 150 tys. z nich musiało porzucić własne domy.

Jak podaje strona internetowa UNICEF-u, pod koniec 2014 r. zaapelowano o zebranie 32 mln dolarów na pilną pomoc humanitarną dla ukraińskich cywilów. Do tej pory zabrano jedną trzecią potrzebnej kwoty.

d3gc5jb

Czytaj również. UNICEF: 2014 rok okazał się katastrofalny dla milionów dzieci.

We wtorek ukraiński parlament uznał za agresora Rosję. Moskwę od dawna oskarża się o wpieranie (m.in. przez dozbrajanie i wysyłanie własnych sił) prorosyjskich separatystów, walczących na wschodzie Ukrainy. Według ONZ, w trwających od kwietnia ubiegłego roku walkach zginęło już ponad 5 tys. ludzi.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, w piątek na Białorusi odbędzie się kolejne spotkanie tzw. grupy kontaktowej (przedstawicieli Ukrainy, Rosji i OBWE) w sprawie trwającego konfliktu. Jesienią ubiegłego roku po podobnych spotkaniach podpisano zawieszenie broni. Rozejm nie był jednak przestrzegany i walki na wschodzie Ukrainy nie ucichły.

Realizacja Dominika Płońska, Wirtualna Polska

d3gc5jb

Podziel się opinią

Share
d3gc5jb
d3gc5jb
Więcej tematów