"FAS" o nowej niemieckiej "Ostpolitik": więcej Polski
Koalicyjny rząd Niemiec Angeli Merkel pracuje
na stworzeniem nowej koncepcji "Ostpolitik" (polityki wobec krajów
położonych na Wschód od Niemiec), która ma polegać na przyznaniu
większej roli Polsce, przy równoczesnym zachowaniu dobrych
stosunków z Rosją - napisał w swym dodatku niedzielnym niemiecki
dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung".
Jak podkreślono w opublikowanej na pierwszej stronie "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung" analizie, Merkel odwiedziła w miniony piątek "demonstracyjnie" Polskę jako pierwszy położony na Wschód od Niemiec kraj sąsiedzki.
Minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier zapewnił jednak już dzień później rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, że "strategiczne partnerstwo z Rosją nie tylko pozostaje w mocy, lecz będzie dalej rozbudowywane". Gazeta przypomina, że Merkel uda się z wizytą do Moskwy w połowie stycznia.
Niemiecki rząd wykorzystał oba spotkania (w Warszawie i Moskwie), aby poruszyć drażliwe tematy, które zakłócają stosunki polsko- rosyjskie - czytamy w "FAS". Pani kanclerz chce złagodzić spór o niemiecko-rosyjski gazociąg północny, nie zakwestionowała jednak sensu tego przedsięwzięcia - podkreśla gazeta.
Merkel zaproponowała powołanie grupy roboczej, która ma umożliwić Warszawie włączenie się do projektu gazociągu. Pani kanclerz powiedziała po spotkaniu z polskim premierem Kazimierzem Marcinkiewiczem, że powołanie grupy roboczej ma pokazać, iż z niemieckiego punktu widzenia dostęp do gazociągu powinien być otwarty dla krajów trzecich.
"FAS" zwraca uwagę, że Merkel dąży do ożywienia współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego, czyli regularnych spotkań Francji, Niemiec i Polski.
Jak akcentuje gazeta, Steinmeier podkreślił w Moskwie, że budowa niemiecko-rosyjskiego gazociągu nie podlega dyskusji, a rozpoczęcie prac nastąpi 9 grudnia w Wyborgu nad Zatoką Fińską. W uroczystości weźmie udział niemiecki minister gospodarki Michael Glos.
Podczas rozmów z rosyjskim kierownictwem Steinmeier wyraził zaniepokojenie projektem ustawy, który ma 9 grudnia rozpatrywać rosyjska Duma i który w razie uchwalenia uniemożliwi organizacjom pozarządowym oraz zagranicznym fundacjom działalność na terenie Rosji. Krytycy uznają ustawę za "knebel" dla społeczeństwa obywatelskiego.
"FAS" wskazał na determinację Merkel do złagodzenia sporu z Polską o Centrum przeciwko Wypędzeniom. Podaje, iż uzgodniono, że dialog na temat upamiętnienia wypędzeń ma być kontynuowany na podstawie oświadczenia z 2003 roku prezydentów Niemiec i Polski - Johannesa Raua i Aleksandra Kwaśniewskiego.
Niemiecki minister stanu ds. kultury Bernd Neumann powiedział "FAS": "Chcemy włączyć historyczne opracowanie tematu wypędzenia do idei Europejskiej Sieci +Pamięć i Solidarność+". Niemcy chcą pozyskać do współpracy dalsze kraje, by wspólnie pracować nad tą problematyką. Obecnie do Sieci należą oprócz Niemiec i Polski Słowacja i Węgry. "W Berlinie chcemy stworzyć widoczny sygnał (upamiętniający wypędzenie)" - powiedział Neumann "FAS".
Jacek Lepiarz