Trwa ładowanie...

Fala zatopiła łodzie i uderzyła w domy. Nie było to zwykłe tsunami w Iranie

Potężna fala, która uderzyła w irański port przewracała łodzie i przelewała się przez umocnienia. Na nagraniach widać uciekających przed wodą ludzi. Naukowcy przyznają, że nie było to "klasyczne" tsunami, a meteotsunami, którego fale pojawiały się w tym roku także u wybrzeży Hiszpanii.

Meteotsunami uderzyło w jedno z miast w Iranie. Woda uszkodziła domy i zdemolowała port w mieście Bushehr. Zdjęcie ilustracyjne Meteotsunami uderzyło w jedno z miast w Iranie. Woda uszkodziła domy i zdemolowała port w mieście Bushehr. Zdjęcie ilustracyjne Źródło: Getty Images, fot: Jens Carsten Rosemann
d1kugbm
d1kugbm

Potężna fala wody zatopiła wiele łodzi i uszkodziła domy. Najsilniej ucierpiał największy w Iranie port rybacki Deir. Na szczęście żywioł nie spowodował ofiar w ludziach. Meteotsunami, które nawiedziło Bushehr, to wciąż mało znane zjawisko, które mocno różni się od równie niebezpiecznego, lecz o wiele bardziej zbadanego tsunami.

Według Narodowej Służby Oceanicznej USA ogromna fala, która uderzyła w irańskie miasto w sobotę 16 kwietnia, została wywołana przez gwałtowną zmianę pogody w Zatoce Perskiej.

- Meteotsunami w przeciwieństwie do tsunami wywołanego aktywnością sejsmiczną, jest napędzane przez zaburzenia ciśnienia powietrza, często związane z szybko zmieniającymi się zdarzeniami pogodowymi, takimi jak silne burze, szkwały i inne fronty burzowe. Burza generuje falę, która porusza się w kierunku brzegu i jest wzmacniana przez płytki szelf kontynentalny i wlot, zatokę lub inną cechę przybrzeżną - dowodzą specjaliści z Narodowej Izby Oceanicznej USA.

Naukowcy zaobserwowali, że fale meteotsunami osiągają wysokości ok. 2 metrów. - Występują w wielu miejscach na całym świecie, w tym w Wielkich Jeziorach, Zatoce Meksykańskiej, wybrzeżu Atlantyku oraz Morzu Śródziemnym i Adriatyku - przyznają amerykańcy naukowcy z Izby Oceanicznej.

Meteotsunami - co to jest?

Fala, która uderzyła w irańskie miasto mogłaby zostać uznana za klasyczne tsunami sejsmiczne, które wywołuje podobną falę. Zresztą naukowcy dowodzą, że fale sztormowe, wywoływane przez wiatr, również mogą być mniej groźnymi odmianami meteotsunami.

Tsunami hits Bushehr, Iran

Duże fale w Europie

W styczniu tego roku, nagle, o pół metra podniósł się poziom wody u wybrzeży Minorki w Hiszpanii. Po dwóch dniach od wybuchu podwodnego wulkanu w Oceanie Spokojnym podwyższony poziom wody odnotowano też u wybrzeży Majorki, Alicante i Walencji. Zdaniem naukowców były to fale meteotsunami.

Źródło: DobraPogoda24/WP/Twitter

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1kugbm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1kugbm
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj