PolskaFajerwerki na zakończenie obchodów sierpnia '80 w Gdańsku

Fajerwerki na zakończenie obchodów sierpnia '80 w Gdańsku

Pokaz laserowy i sztucznych ogni zakończył w
niedzielę w Gdańsku obchody 28. rocznicy podpisania Porozumień
Sierpniowych i 20. rocznicy strajków w 1988 r.

Wieczorem pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców, obok Stoczni Gdańskiej odbyło się pierwsze publiczne wykonanie "Fanfary" - utworu skomponowanego przez Krzysztofa Pendereckiego specjalnie dla Europejskiego Centrum Solidarności (ECS).

2,5-minutowy utwór jest przeznaczony wyłącznie na instrumenty dęte blaszane. Wykonała go Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Prawykonanie utworu odbyło się na początku lipca w Katedrze Oliwskiej w Gdańsku podczas "Urodzinowego koncertu" kompozytora. Wtedy też Penderecki przekazał partyturę utworu Prezydentowi Lechowi Wałęsie, dyrektorowi ECS - Maciejowi Ziębie i Prezydentowi Gdańska - Pawłowi Adamowiczowi.

Potem podczas wieczornego koncertu wystąpili Stanisław Sojka oraz zespół Perfect wraz z Orkiestrą Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.

W głównych uroczystościach w niedzielę w Gdańsku wziął udział Prezydent Lech Kaczyński. Uczestniczył w nabożeństwie w Bazylice św. Brygidy oraz wręczył odznaczenia państwowe ponad 70 osobom za udział w strajkach w 1980 i 1988 r.. Prezydent odsłonił również tablicę upamiętniającą protest robotników i studentów sprzed 20 lat.

W oficjalnych obchodach nie wziął udziału były przywódca strajku w stoczni w 1980 r., Lech Wałęsa. W sobotę prywatnie złożył kwiaty pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców.

Po głównych uroczystościach na terenie Stoczni Gdańsk odbył się festyn pod nazwą "28 urodziny Solidarności".

W ramach obchodów sierpnia '80 w Gdańsku jedno z rond w mieście otrzymało imię Jacka Kuronia. Uroczystego odsłonięcia tablicy dokonali syn Maciej i brat Jacka, Andrzej. Jacek Kuroń był politykiem, jednym z przywódców opozycji demokratycznej w PRL.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)