"Fahrenheit.9.11" - polska premiera później
Najpóźniej 23 lipca odbędzie się polska premiera, nagrodzonego Złotą Palmą w Cannes, filmu Michaela Moore'a "Fahrenheit 9.11" - zapewnił dyrektor arytystyczny polskiego dystrybutora tego filmu w Polsce, Marcin Piasecki. Dodał, że pierwotnie podawana data premiery, czyli 16 lipca jest znacznie mniej prawdopodobna, choć niewykluczona. Będzie rozpowszechniany w 28 kopiach.
Kilka dni temu Marcin Piasecki mówił w prasie, że nie wiadomo, czy obraz ten w ogóle będzie w Polsce wyświetlany. Film dokumentalny Michaela Moore'a to ostry pamflet na prezydenta USA George' a Busha, w szczególności jego politykę wobec Iraku. Według Marcina Piaseckiego są trudności z promocją w Polsce filmu Moore'a, krytykującego politykę naszego oficjalnego sojusznika. Niektóre media, początkowo deklarując chęć objęcia filmu patronantem medialnym, potem wycofały się ze współpracy, nie kryjąc tego, że jego temat jest zbyt kontrowersyjny - powiedział Piasecki.
Krytyk filmowy Zdzisław Pietrasik uważa, że jeżeli rzeczywiście były jakieś naciski, aby wstrzymać premierę dzieła Moore'a, to sprawa powinna być gruntownie wyjaśniona. Nie sądzę, żeby w Polsce ktokolwiek miał takie możliwości, żeby wstrzymać premierę. Dystrybutor powinien dokładnie powiedzieć, o co chodzi - powiedział publicysta. Jeżeli natomiast okazałoby się to prawdą - to jest afera i skandal - dodał Zdzisław Pietrasik.
Można mieć nadzieję, że sprawa wyjaśni się po powrocie dystrybutora do Polski. Marcin Piasecki, który spotkał się z Moorem w Nowym Jorku, mówi, że amerykański reżyser przywiazuje dużą wagę do odbioru filmu w Polsce. Jak to ujął: Moore uważa, że w Polsce z różnych powodów "Fahrenheit.9.11" będzie miał największą siłę oddziaływania. Reżyser mimo zaproszenia, nie przybędzie na polską premierę, gdyż chce być w Stanach Zjednoczonych przed wyborami prezydenckimi. Michael Moore publicznie podkreśla, że swoim filmem, zamierza przyczynić się do przegranej George'a Busha.
Przesłanie Michaela Moore'a do polskich widzów zostanie wyemitowane 15 lipca w TVN podczas debatyna temat filmu z udziałem intelektulalistów, filmowców i polityków.