PolskaExpose J. Kaczyńskiego "z głowy, nie z kartki"

Expose J. Kaczyńskiego "z głowy, nie z kartki"

Premier Jarosław Kaczyński wygłosi expose, w którym przedstawi program działania swojego rządu. Po południu posłowie zdecydują w głosowaniu, czy wyrazić wotum zaufania nowemu rządowi. Z sejmowej arytmetyki wynika, że Sejm udzieli wotum zaufania gabinetowi J. Kaczyńskiego. Rzecznik rządu Jan Dziedziczak podkreślił , że premier Jarosław Kaczyński wygłosi expose z głowy, nie z kartki, tak jak tradycyjnie inne przemówienia.

Expose J. Kaczyńskiego "z głowy, nie z kartki"
Źródło zdjęć: © PAP

Premier Jarosław Kaczyński przyjechał już do Sejmu. O 11.30 ma wygłosić expose, w którym przedstawi program działania swojego rządu.

Wystąpienie premiera ma potrwać godzinę. Po zakończeniu expose planowana jest godzinna przerwę, po której odbędzie się debata klubowa. Wieczorem odbyć się ma głosowanie nad wotum zaufania dla rządu J.Kaczyńskiego.

Uzyskanie wotum zaufania jest warunkiem ukonstytuowania się rządu. Sejm uchwala wotum bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Nie jest planowana obecność prezydenta Lecha Kaczyńskiego w czasie przedstawiania przez premiera programu rządu.

Według rzecznika rządu Jana Dziedziczaka, premier w expose odniesie się do dokonań rządu Kazimierza Marcinkiewicza; zapewni, że jest to rząd kontynuacji, ale równocześnie sporego przyspieszenia prac.

Główne punkty expose dotyczyć mają kwestii reformy finansów publicznych, mieszkalnictwa, budowy dróg oraz rozwiązania problemów polskiej wsi. Ponadto premier, jak powiedział Dziedziczak, ciepło odniesie się do polskiej inteligencji.

Z pewnością premier Kaczyński odniesie się też do spraw bieżących, jakie stoją przed Radą Ministrów - zapewnił rzecznik rządu. Nie wykluczył, że premier nawiąże do pomysłu wicepremiera i ministra edukacji Romana Giertycha w sprawie matur.

Rzecznik podkreślił , że premier Jarosław Kaczyński wygłosi expose z głowy, nie z kartki, tak jak tradycyjnie inne przemówienia.

Po expose będzie godzinna przerwa, aby kluby mogły przygotować się do dyskusji. O godz. 13.30 rozpocznie się debata - planowana na sześć i pół godziny - podczas której przedstawiciele poszczególnych klubów przedstawią swoje stanowiska.

Najwcześniej o godz. 20.00 premier będzie wiedział, czy Sejmu udzielił jego rządowi wotum zaufania, bo właśnie na ten czas zaplanowano głosowania.

Rządu nie poprze największy klub opozycyjny - Platforma Obywatelska. Lider PO Jan Rokita powiedział, że ten rząd nie budzi przekonania Platformy co do swojej sensownej przyszłości. Będziemy przeciw, oczywiście, bo taka jest rola opozycji - dodał Rokita.

Przeciwko udzieleniu wotum zaufania nowemu rządowi na pewno będzie SLD - zapowiedział sekretarz klubu Sojuszu Wacław Martyniuk.

Także PSL będzie zagłosuje przeciwko wotum zaufania dla rządu J.Kaczyńskiego. Niewiele się zmieniło w porównaniu do tego co się działo 2 miesiące temu. Wtedy PSL nie włączył się do radykalnego projektu PiS, Samoobrony i LPR i teraz też nie widzimy możliwości zmiany naszego stanowiska - powiedział lider ludowców Waldemar Pawlak.

Rząd J.Kaczyńskiego został zaprzysiężony w ubiegły piątek. Zmiany kadrowe w porównaniu z poprzednim gabinetem były niewielkie. W rządzie prezesa PiS jest nowy minister finansów: Stanisław Kluza, który zastąpił Pawła Wojciechowskiego; w skład rządu wszedł także Przemysław Gosiewski, jako przewodniczący komitetu stałego Rady Ministrów.

Po pierwszym posiedzeniu rządu, które odbyło się także w piątek premier wymienił najważniejsze priorytety gabinetu na najbliższy czas. Są wśród nich: reforma finansów publicznych, budowa autostrad oraz mieszkań, wykorzystanie środków z funduszy unijnych, przyspieszenie zmian w prawie, skuteczna polityka zagraniczna.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)