Ewakuacja we Frankfurcie, 90 tys. osób opuściło domy. Największa taka akcja w powojennej historii Niemiec
90 tys. osób ewakuowano we Frankfurcie nad Menem i Koblencji w Niemczech. Wszystko przez akcją rozbrojenia bomby lotniczej z II drugiej wojny światowej. To największa taka akcja w powojennej historii tego kraju.
Brytyjską bombę zawierającą prawie 1500 kg materiału wybuchowego znaleziono na terenie kampusu uniwersyteckiego w dzielnicy Westend.
Władze poprosiły mieszkańców, by opuścili swoje mieszkania do 8.00 rano. Akcja rozbrajania niewybuchu ma potrwać do 16.00. Ma ono polegać na zdalnie sterowanym wykręceniu zapalników.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
W bezpieczne miejsce przeniesiono pacjentów dwóch szpitali, w tym kliniki położniczej, znajdujących się w zagrożonej strefie. Ewakuowano też domy spokojnej starości.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Z obawy przed ewentualnymi włamywaczami wzmocnione zostały patrole policyjne. Maja one strzec mienia nieobecnych mieszkańców.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Likwidacja niewybuchu ma też wpływ na komunikację lotniczą. W przypadku wiatru ze wschodu samoloty lądujące na frankfurckim lotnisku wykorzystują korytarz przebiegający właśnie nad Westend.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Sukces w Koblencji. Bomba rozbrojona
W Koblencji akcja unieszkodliwienia 500-kilogramowej bomby zakończyła się sukcesem. Ponad 20 tys. osób wróciło już do swoich domów. Ewakuacja objęła między innymi pensjonariuszy więzienia, których przeniesiono do innych zakładów karnych.
Niemiecka telewizja publiczna podkreśliła, że duże miasta w Niemczech Zachodnich były celem dywanowych nalotów alianckich sił powietrznych. Na terenie Niemiec co roku znajduje się około 5 tys. niewybuchów.
Rosyjski samolot szpiegowski nad Polską - zobacz wideo