Trwa ładowanie...

Ewakuacja we Frankfurcie, 90 tys. osób opuściło domy. Największa taka akcja w powojennej historii Niemiec

90 tys. osób ewakuowano we Frankfurcie nad Menem i Koblencji w Niemczech. Wszystko przez akcją rozbrojenia bomby lotniczej z II drugiej wojny światowej. To największa taka akcja w powojennej historii tego kraju.

Share
Ewakuacja we Frankfurcie, 90 tys. osób opuściło domy. Największa taka akcja w powojennej historii Niemiec
Źródło: PAP/EPA, fot: BERND KAMMERER
d3n92kj

Brytyjską bombę zawierającą prawie 1500 kg materiału wybuchowego znaleziono na terenie kampusu uniwersyteckiego w dzielnicy Westend.

Władze poprosiły mieszkańców, by opuścili swoje mieszkania do 8.00 rano. Akcja rozbrajania niewybuchu ma potrwać do 16.00. Ma ono polegać na zdalnie sterowanym wykręceniu zapalników.

W bezpieczne miejsce przeniesiono pacjentów dwóch szpitali, w tym kliniki położniczej, znajdujących się w zagrożonej strefie. Ewakuowano też domy spokojnej starości.

Z obawy przed ewentualnymi włamywaczami wzmocnione zostały patrole policyjne. Maja one strzec mienia nieobecnych mieszkańców.

Likwidacja niewybuchu ma też wpływ na komunikację lotniczą. W przypadku wiatru ze wschodu samoloty lądujące na frankfurckim lotnisku wykorzystują korytarz przebiegający właśnie nad Westend.

Sukces w Koblencji. Bomba rozbrojona

W Koblencji akcja unieszkodliwienia 500-kilogramowej bomby zakończyła się sukcesem. Ponad 20 tys. osób wróciło już do swoich domów. Ewakuacja objęła między innymi pensjonariuszy więzienia, których przeniesiono do innych zakładów karnych.

d3n92kj

Niemiecka telewizja publiczna podkreśliła, że duże miasta w Niemczech Zachodnich były celem dywanowych nalotów alianckich sił powietrznych. Na terenie Niemiec co roku znajduje się około 5 tys. niewybuchów.

Rosyjski samolot szpiegowski nad Polską - zobacz wideo

d3n92kj

Podziel się opinią

Share
d3n92kj
d3n92kj
Więcej tematów