Trwa ładowanie...
d3r59kr
Ewakuacja Polaków z Donbasu trwa

Ewakuacja Polaków z Donbasu trwa

Zakończył się pierwszy etap ewakuacji ukraińskich obywateli polskiego pochodzenia. Do punktów zbiorczych zgłosiły się 162 osoby. Polskie służby spodziewają się jeszcze w Charkowie około 20 osób. Kilkunastu Polaków w ostatniej chwili zrezygnowało z wyjazdu. Ewakuowani z Donbasu Polacy zostali przewiezieni do Charkowa.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d3r59kr

Czytaj także: "Jeśli Polska nie pomoże, przyjdzie nam tylko czekać na śmierć"

Jest tam wiceminister spraw zagranicznych Konrad Pawlik, odpowiedzialny za politykę wschodnią. Podczas telekonferencji w siedzibie MSZ w Warszawie poinformował, że ewakuowani Polacy są w hotelach w Charkowie i mają zapewnioną opiekę konsularną.

d3r59kr

Chcemy, by w okresie sześciu miesięcy Polacy z Donbasu znaleźli swoje miejsce w Polsce - powiedziała w niedzielę szefowa MSW Teresa Piotrowska.

Jak podało MSZ "wczoraj akcja pomocy weszła w decydującą fazę () Cała akcja przebiega bardzo sprawnie i zgodnie z planem" - poinformował wiceminister Konrad Pawlik odpowiedzialny za sprawy wschodnie podczas telekonferencji w siedzibie ministerstwa. Pawlik udał się do Charkowa, skąd nadzoruje akcję.

Jak dodał, obecnie uzupełniana jest dokumentacja potrzebna do wjazdu na teren Polski - wizy i Karty Polaka; ten etap potrwa kilka dni. Placówka w Charkowie do realizacji tego zdania została wzmocniona dodatkowymi konsulami.

Po zakończeniu procedur konsularnych rozpocznie się transport do kraju; odbędzie się w ciągu kilku dni. MSZ nie informuje o dokładnej dacie, ani o środku transportu.

d3r59kr

Wśród ewakuowanych jest kilkadziesięcioro dzieci i kobieta w ciąży. Każdy mógł zabrać 30 kg bagażu.

Według danych MSZ przed wybuchem konfliktu w regionie Donbasu żyło ok. 4 tys. osób polskiego pochodzenia; większość z nich opuściło zagrożone tereny. W tej chwili znajduje się na nich około 400 osób, połowa została ewakuowana.

Ci, którzy pozostaną, mają znajdować się pod opieką MSZ; będą otrzymywać zapomogi w wysokości 200 dolarów.

Chcemy, by w okresie sześciu miesięcy Polacy z Donbasu znaleźli swoje miejsce w Polsce - powiedziała w niedzielę szefowa MSW Teresa Piotrowska.

d3r59kr

- Oczywiście ci, którzy zechcą - zaznaczyła. Niektóre z tych osób, dodała, być może będą chciały wrócić na Ukrainę, jeśli tam sytuacja zmieni się na lepsze.

Na spotkaniu z dziennikarzami przez wylotem do Paryża Piotrowska odpowiadała na pytania dziennikarzy o ewakuację obywateli ukraińskich polskiego pochodzenia z terytorium Ukrainy.

Przyznała, że na razie o ewakuacji nie ma zbyt wielu informacji, bo służbom rządowym zależy, by "te osoby bezpiecznie przekroczyły naszą granicę".

Piotrowska powiedziała, że Polacy z Donbasu zostaną przewiezieni do różnych ośrodków na terenie Polski, tam zaopiekują się nimi organizacje pozarządowe, a także przedstawiciele Urzędu ds. Cudzoziemców. Dodała, że będą dla nich organizowane kursy języka polskiego, ewentualnie kursy zawodowe, będą mieli zapewnioną opiekę zdrowotną, a dzieci objęte obowiązkiem szkolnym.

Z obszaru objętego konfliktem ewakuowane zostały osoby polskiego pochodzenia, posiadające Kartę Polaka (ew. spełniający kryteria jej otrzymania) lub mogące w inny, udokumentowany sposób potwierdzić swoje polskie pochodzenie, oraz ich najbliżsi członkowie rodziny.

d3r59kr

Podziel się opinią

Share

d3r59kr

d3r59kr
Więcej tematów