Ewa Kopacz wskazała nowych ministrów. Kim są?
Premier Ewa Kopacz przedstawiła nazwiska nowych ministrów. Ministrem Zdrowia zostanie prof. Marian Zembala, resort skarbu obejmie poseł Andrzej Czerwiński, zaś tekę w Ministerstwie Sportu obejmie sportowiec Adam Korol.
Ministerstwo Zdrowia
Bartosza Arłukowicza na stanowisku ministra zdrowia zastąpi kardiochirurg, profesor nauk medycznych Marian Zembala, wieloletni współpracownik prof. Zbigniewa Religi.
Prof. Zembala w latach 70. ukończył Wydział Lekarski Akademii Medycznej we Wrocławiu. W 1985 roku rozpoczął prace w kierowanej przez Religę Katedrze i Klinice Śląskiej Akademii Medycznej w Zabrzu. W 1993 roku został dyrektorem Śląskiego Centrum Chorób Serca. Pełnił także funkcję prezesa Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego.
W życiu zawodowym zajmował się transplantologią serca i płuc. W 1997 roku jako pierwszy przeprowadził w naszym kraju transplantację pojedynczego płuca.
W 2014 roku wystartował w wyborach samorządowych z listy PO. Uzyskał mandat radnego sejmiku śląskiego.
Ministerstwo Sportu i Turystyki
Tekę po Andrzeju Biernacie obejmie Adam Korol, sportowiec, utytułowany wioślarz.
Korol urodził się w 1974 roku w Gdańsku. Trenował w klubie AZS-AWFiS Gdańsk. W latach 2005-2009 cztery razy sięgał po mistrzostwo świata w czwórce podwójnej mężczyzn, a w 2010 roku po mistrzostwo Europy. Pięciokrotnie startował w olimpiadzie: w Atlancie, Sydney; Atenach, Pekinie i Londynie. W dwójce podwójnej zdobył w 1998 brązowy medal na mistrzostwach świata.
W 2010 roku i w ostatnich wyborach był członkiem honorowego komitetu poparcia Bronisława Komorowskiego.
Ministerstwo Skarbu Państwa
Poseł na Sejm IV, V, VI i VII kadencji Andrzej Czerwiński zastąpi Włodzimierza Karpińskiego na stanowisku ministra skarbu. Ukończył Akademię Górniczo Hutniczą w Krakowie. W 1993 działał w Kongresie Liberalno-Demokratycznym, a potem w Unii Wolności.
Od 1994 do 2001 roku pełnił funkcję prezydenta miasta Nowego Sącza. Tworzył Związku Powiatów Polskich, w którym był członkiem zarządu.
W 2001 roku związał się z Platformą Obywatelską.
Inne zmiany
Po dymisji Jacka Cichockiego z funkcji koordynatora służb specjalnych, wakat zajmie Marek Biernacki, obecny szef sejmowej komisji ds. służb specjalnych, który wcześniej pełnił funkcję ministra spraw wewnętrznych i administracji, a także ministra sprawiedliwości.
Zdymisjonowanych wiceministrów zastąpią: w Ministerstwie Gospodarki - Anna Ewa Nemś, ekonomistka działaczka samorządowa, przedsiębiorca i polityk, były wiceprezydent Zawiercia; w Ministerstwie Środowiska - Dorota Niedziela, weterynarz, w sejmie członek komisji ochrony środowiska.
- Chcę, byście wiedzieli, że to, na czym najbardziej mi zależy, to wasze zaufanie. Dlatego dziś tu, z tego miejsca składam deklarację, że ja i moi ministrowie dzień po dniu, każdego dnia przez 24 godziny na dobę ciężką pracą będziemy o to wasze zaufanie zabiegali - powiedział premier na zakończenie konferencji.
Dymisje w rządzie
W związku z ujawnieniem akt ze śledztwa w tzw. aferze podsłuchowej z funkcji w rządzie zrezygnowali w środę ministrowie: zdrowia Bartosz Arłukowicz, sportu Andrzej Biernat, skarbu Włodzimierz Karpiński oraz wiceministrowie: skarbu Rafał Baniak, środowiska Stanisław Gawłowski, gospodarki Tomasz Tomczykiewicz. Z funkcji szefa doradców premiera odszedł Jacek Rostowski, a z funkcji koordynatora służb specjalnych - Jacek Cichocki (pozostał szefem KPRM). Decyzję o rezygnacji z funkcji marszałka sejmu podjął Radosław Sikorski.
Przed ogłoszeniem nazwisk nowych szefów resortów Ewa Kopacz spotkała się z prezydentem Bronisławem Komorowskim. Jak poinformowała później szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek, prezydent dokona zmian w radzie ministrów we wtorek o godz. 10.