Ewa Kopacz wskazała nowych ministrów. Kim są?
Premier Ewa Kopacz przedstawiła nazwiska nowych ministrów. Ministrem Zdrowia zostanie prof. Marian Zembala, resort skarbu obejmie poseł Andrzej Czerwiński, zaś tekę w Ministerstwie Sportu obejmie sportowiec Adam Korol.
15.06.2015 | aktual.: 15.06.2015 18:07
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Ministerstwo Zdrowia
Bartosza Arłukowicza na stanowisku ministra zdrowia zastąpi kardiochirurg, profesor nauk medycznych Marian Zembala, wieloletni współpracownik prof. Zbigniewa Religi.
Prof. Zembala w latach 70. ukończył Wydział Lekarski Akademii Medycznej we Wrocławiu. W 1985 roku rozpoczął prace w kierowanej przez Religę Katedrze i Klinice Śląskiej Akademii Medycznej w Zabrzu. W 1993 roku został dyrektorem Śląskiego Centrum Chorób Serca. Pełnił także funkcję prezesa Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego.
W życiu zawodowym zajmował się transplantologią serca i płuc. W 1997 roku jako pierwszy przeprowadził w naszym kraju transplantację pojedynczego płuca.
W 2014 roku wystartował w wyborach samorządowych z listy PO. Uzyskał mandat radnego sejmiku śląskiego.
Ministerstwo Sportu i Turystyki
Tekę po Andrzeju Biernacie obejmie Adam Korol, sportowiec, utytułowany wioślarz.
Korol urodził się w 1974 roku w Gdańsku. Trenował w klubie AZS-AWFiS Gdańsk. W latach 2005-2009 cztery razy sięgał po mistrzostwo świata w czwórce podwójnej mężczyzn, a w 2010 roku po mistrzostwo Europy. Pięciokrotnie startował w olimpiadzie: w Atlancie, Sydney; Atenach, Pekinie i Londynie. W dwójce podwójnej zdobył w 1998 brązowy medal na mistrzostwach świata.
W 2010 roku i w ostatnich wyborach był członkiem honorowego komitetu poparcia Bronisława Komorowskiego.
Ministerstwo Skarbu Państwa
Poseł na Sejm IV, V, VI i VII kadencji Andrzej Czerwiński zastąpi Włodzimierza Karpińskiego na stanowisku ministra skarbu. Ukończył Akademię Górniczo Hutniczą w Krakowie. W 1993 działał w Kongresie Liberalno-Demokratycznym, a potem w Unii Wolności.
Od 1994 do 2001 roku pełnił funkcję prezydenta miasta Nowego Sącza. Tworzył Związku Powiatów Polskich, w którym był członkiem zarządu.
W 2001 roku związał się z Platformą Obywatelską.
Inne zmiany
Po dymisji Jacka Cichockiego z funkcji koordynatora służb specjalnych, wakat zajmie Marek Biernacki, obecny szef sejmowej komisji ds. służb specjalnych, który wcześniej pełnił funkcję ministra spraw wewnętrznych i administracji, a także ministra sprawiedliwości.
Zdymisjonowanych wiceministrów zastąpią: w Ministerstwie Gospodarki - Anna Ewa Nemś, ekonomistka działaczka samorządowa, przedsiębiorca i polityk, były wiceprezydent Zawiercia; w Ministerstwie Środowiska - Dorota Niedziela, weterynarz, w sejmie członek komisji ochrony środowiska.
- Chcę, byście wiedzieli, że to, na czym najbardziej mi zależy, to wasze zaufanie. Dlatego dziś tu, z tego miejsca składam deklarację, że ja i moi ministrowie dzień po dniu, każdego dnia przez 24 godziny na dobę ciężką pracą będziemy o to wasze zaufanie zabiegali - powiedział premier na zakończenie konferencji.
Dymisje w rządzie
W związku z ujawnieniem akt ze śledztwa w tzw. aferze podsłuchowej z funkcji w rządzie zrezygnowali w środę ministrowie: zdrowia Bartosz Arłukowicz, sportu Andrzej Biernat, skarbu Włodzimierz Karpiński oraz wiceministrowie: skarbu Rafał Baniak, środowiska Stanisław Gawłowski, gospodarki Tomasz Tomczykiewicz. Z funkcji szefa doradców premiera odszedł Jacek Rostowski, a z funkcji koordynatora służb specjalnych - Jacek Cichocki (pozostał szefem KPRM). Decyzję o rezygnacji z funkcji marszałka sejmu podjął Radosław Sikorski.
Przed ogłoszeniem nazwisk nowych szefów resortów Ewa Kopacz spotkała się z prezydentem Bronisławem Komorowskim. Jak poinformowała później szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek, prezydent dokona zmian w radzie ministrów we wtorek o godz. 10.