Ewa Kopacz: referendum ws. 6‑latków na jednym z kolejnych posiedzeń
Marszałek Ewa Kopacz zapowiedziała w środę, że wniosek o referendum ws. obowiązku szkolnego dla sześciolatków odbędzie się na "którymś z kolejnych posiedzeń Sejmu". Wniosek ma już numer druku sejmowego; pierwsze czytanie ma się odbyć na posiedzeniu plenarnym.
11.09.2013 | aktual.: 11.09.2013 10:26
"Był drobny brak formalny i zwróciliśmy się do wnioskodawców o jego uzupełnienie. Ten brak został uzupełniony i obecnie jest nadany numer druku sejmowego" - powiedziała Kopacz na konferencji prasowej przed posiedzeniem Sejmu.
Jak poinformowała, zgodnie z decyzją Prezydium Sejmu i Konwentu Seniorów, pierwsze czytanie wniosku o referendum odbędzie się na posiedzeniu plenarnym Sejmu. "Podejrzewam, że to będzie na którymś z kolejnych posiedzeń Sejmu" - dodała marszałek.
Inicjatorem referendum jest Stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodziców, w ocenie którego szkoły w Polsce nie są przygotowane na reformę obniżenia wieku szkolnego. W czerwcu br. wraz z wnioskiem organizatorzy akcji "Ratuj Maluchy!" złożyli prawie 950 tys. podpisów.
Organizatorzy akcji referendalnej chcą, by w referendum obywatele odpowiedzieli na pięć pytań:
- Czy jesteś za zniesieniem obowiązku szkolnego sześciolatków?
- Czy jesteś za zniesieniem obowiązku przedszkolnego pięciolatków?
- Czy jesteś za przywróceniem w liceach ogólnokształcących pełnego kursu historii oraz innych przedmiotów?
- Czy jesteś za stopniowym powrotem do systemu: 8 lat szkoły podstawowej plus 4 lata szkoły średniej?
- Czy jesteś za ustawowym powstrzymaniem procesu likwidacji publicznych szkół i przedszkoli?
Stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodziców powołała w 2009 r. grupa rodziców zaangażowanych w akcję społeczną "Ratuj Maluchy", sprzeciwiającą się obniżeniu wieku obowiązku szkolnego z siedmiu do sześciu lat. W 2011 r. zebrało ono prawie 350 tys. podpisów pod obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o systemie oświaty. Zakładał on m.in. cofnięcie wprowadzanej reformy edukacji, w tym odstąpienie od wprowadzenia obowiązku szkolnego dla sześciolatków. W czerwcu 2012 r. za odrzuceniem projektu opowiedziały się sejmowe komisje edukacji, nauki i młodzieży oraz samorządu terytorialnego i polityki regionalnej.
Obowiązek szkolny dla dzieci sześcioletnich wprowadziła do polskiego systemu edukacji ustawa z 2009 r. Początkowo wszystkie sześciolatki miały pójść do pierwszej klasy od 1 września 2012 r., natomiast w latach 2009-2011 o podjęciu nauki mogli decydować rodzice. Rząd, chcąc dać samorządom dodatkowy czas na przygotowanie szkół, przesunął jednak ten termin o dwa lata - do 1 września 2014 r.
Obecnie w Sejmie procedowany jest projekt nowelizacji ustawy o oświacie, zakładający, że we wrześniu 2014 r. obowiązek szkolny obejmie wszystkie dzieci 7-letnie (rocznik 2007) oraz dzieci 6-letnie, urodzone w okresie 1 stycznia - 30 czerwca 2008 r. Rok później - we wrześniu 2015 r. obowiązek szkolny ma objąć dzieci 7-letnie, urodzone w okresie 1 lipca - 31 grudnia 2008 r. oraz wszystkie dzieci z rocznika 2009 (6-latki). W projekcie zapisano też, że klasy I-III szkół podstawowych w okresie wprowadzania obniżenia wieku rozpoczynania nauki będą liczyły do 25 uczniów.