Trwa ładowanie...
d2xytjo
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Ewa Kopacz o przyjęciu uchodźców. "To będzie mniej, niż kibiców na meczu Legii"

Negocjacje w sprawie tego ilu uchodźców przyjmie Polska w ramach Unii Europejskiej trwają do wtorku; nie ma więc żadnej liczby - mówiła premier Ewa Kopacz. Dodała, że to mniej osób, niż kibiców na meczu Legii i to rozłożone na dwa lata. - Mówimy o symbolicznej liczbie - powiedziała.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ewa Kopacz
Ewa Kopacz (PAP, Fot: Paweł Supernak)
d2xytjo

Premier była pytana, czy jeśli podczas zaplanowanego na wtorek spotkania ministrów spraw wewnętrznych UE zapadną w głosowaniu decyzje, co do podziału liczby uchodźców na poszczególne kraje unijne, czy Polska nie będzie mogła wnieść weta w środę na Radzie Europejskiej. Kopacz przypomniała, że takie są unijne traktaty.

- Takie głosowanie jest i to jest oczywiście głosowanie większościowe. Ale to jest sprawa traktatu - pamiętacie państwo, że te wszystkie warunki, które zostały wtedy wynegocjowane, teraz odbijają się dla nas czkawką - powiedziała szefowa rządu.

- My negocjujemy, my nie wiemy, jakie kwoty będą na stole. I nie mówmy o kwotach, to są żywi ludzie, mówmy ewentualnie o tych, których musielibyśmy w ramach przesiedleń i relokacji przyjąć tu w Polsce - zaznaczyła. - Będziemy negocjować do wtorku, a we wtorek będą podejmowane decyzje - dodała premier.

d2xytjo

W ocenie szefowej rządu Polacy mają prawo do obaw, bo nie mamy doświadczenia (w sprawie uchodźców). Premier przypomniała jednak, o około pół milionie Ukraińców żyjących w Polsce oraz fakt, że w latach 90-tych przyjęliśmy 90 tys. Czeczenów - muzułmanów. - Pamiętam również opozycję, która wtedy mówiła - również na sali sejmowej: to będzie dla was test na przyzwoitość - powiedziała Kopacz.

- Dzisiaj mówimy o symbolicznej kwocie, symbolicznej liczbie - zaznaczyła. - My jesteśmy przygotowani na dużo więcej, niż nam proponują, ale też chcemy, żeby o swoich sprawach - czyli polskich sprawach - decydować tu w Warszawie - podkreśliła premier. Zapewniła, że uczestnicy spotkania ministrów spraw wewnętrznych będą wiedzieli ilu uchodźców możemy przyjąć.

- A dlaczego mówimy ilu możemy? Dlatego, że obowiązkiem każdego rządu jest przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa tym, którzy w tym kraju mieszkają - naszym rodakom - mówiła Kopacz. - I tak pojmuję obowiązek - nie przywilej - każdej władzy, a skoro tak, to sprawny rząd powinien wiedzieć ilu może przyjąć, że to nie odbije się na życiu codziennym Polaków, że nie będzie to w żaden sposób burzyć ich bezpieczeństwa - dodała szefowa rządu.

- Te 10-12 tys. osób, o których teraz się spekuluje to mniej, niż przychodzi na mecze Legii. Jeśli podzielicie to na cały kraj, to naprawdę będzie trzeba dużo wysiłku, żeby znaleźć tę osobę, tym bardziej, że one będą przypływać do nas w ciągu dwóch lat - przekonywała premier w rozmowie z dziennikarzami.

d2xytjo

- My chcemy przyjmować uchodźców, ale nie tych, których oglądacie w telewizji. Uchodźca, to ta matka z dzieckiem, płacząca matka z dzieckiem, która z tą jedną reklamówka przyjechała, bo chciała uchronić swoje własne dziecko przed śmiercią - tłumaczyła.

Przypomniała, że Polacy, to wrażliwy naród. - I ja jestem przekonana, że ta polska wrażliwość i polska solidarność zwycięży nad takim populizmem i strachem, który próbują budować nasi opozycyjni koledzy w tym szczególnym czasie kampanii wyborczej - powiedziała Ewa Kopacz.

Nadzwyczajny szczyt UE w sprawie uchodźców zwołany przez przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska odbędzie się w środę, 23 września.

d2xytjo

Podziel się opinią

Share

d2xytjo

d2xytjo
Więcej tematów