Trwa ładowanie...
d2tz1ib
Ewa Kopacz i Andrzej Duda nie podali sobie rąk na Westerplatte
x-news/TVN 24TVP
Natalia Durman

Ewa Kopacz i Andrzej Duda nie podali sobie rąk na Westerplatte

Spór na linii prezydent-premier trwa. Ani w trakcie uroczystości na Westerplatte, ani tuż po, politycy nie zdecydowali się porozmawiać. Andrzej Duda oraz Ewa Kopacz mimo że stali obok siebie, nie podali sobie rąk.
Share
d2tz1ib

Niezręczną sytuację szefowa rządu skomentowała wymijająco: - Nie miałam żadnej obietnicy, że będziemy rozmawiać.

- Nie sądzę, że kiedy świętowaliśmy kolejną bardzo smutną rocznicę dla nas, Polaków, to była okazja do rozmów - przekonywała premier, która stwierdziła, że samego faktu nie podania sobie rąk "nie pamięta".

d2tz1ib

- Myślę, że takie okazje (do rozmów) mamy dość często w Warszawie, tylko nie potrafimy z nich skorzystać. Ja zabiegam o taką rozmowę bezskutecznie - tłumaczyła.

Kopacz kilkukrotnie apelowała do prezydenta Dudy m.in. o zwołanie posiedzenia Rady Gabinetowej i Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Prezydent, odnosząc się w ubiegłym tygodniu do tych apeli, powiedział w TVP Info: - Radę Bezpieczeństwa Narodowego zwołam wtedy, kiedy uznam to za stosowne jako prezydent.

Rzecznik rządu Cezary Tomczyk - który nie brał udziału we wtorkowych porannych uroczystościach - pytany przez dziennikarzy o to, że prezydent nie wyciągnął ręki do premier, ani premier do prezydenta podczas obchodów na Westerplatte odpowiedział: - Wszyscy widzieli, jak to wyglądało. Nie wiem, czy jest sens przywiązywać tak duże znaczenie akurat do tego spotkania. Najważniejsze są te deklaracje polityczne dotyczące spotkania, Rady Bezpieczeństwa Narodowego, Rady Gabinetowej - to jest i polityczna i dosłownie wyciągnięta dłoń w kierunku pana prezydenta.

Ocenił, że takie spotkanie jest absolutnie konieczne, "bo jest naprawdę wiele kwestii, również takich, które dotyczą spraw niejawnych, o których prezydent powinien wiedzieć".

d2tz1ib

Pytany, czy premier czuje się urażona i dlatego nie przywitała się z prezydentem, rzecznik rządu odparł, że "każdy widział, jak to było".

- Premier witała się czy żegnała się z poszczególnymi ministrami. Prezydent w tym momencie odszedł. Myślę, że to był kontekst sytuacyjny. Nie sądzą, by ani pani premier, ani prezydent mieli problem z podaniem sobie dłoni. Tym bardziej, że widzieliśmy się również na defiladzie i wtedy do takiego spotkania doszło. (Również) bezpośrednio po zaprzysiężeniu pana prezydenta Dudy na terenie Sejmu premier w obecności marszałków Sejmu i Senatu spotkała się z prezydentem - powiedział.

Tomczyk podkreślił, że dla rządu najważniejsza jest współpraca na "kanwie rządowej". - Powinniśmy zrobić wszystko, by również także w polityce międzynarodowej prezydent współdziałał z rządem, by nie było różnego rodzaju nieścisłości, jak w przypadku dwóch ostatnich wizyt - powiedział.

Dodał, że w związku z sytuacją na Ukrainie i tematem uchodźców, dobrze byłoby, gdyby prezydent miał pełną wiedzę na ten temat i doszło do spotkania z premier Kopacz.

d2tz1ib

Na pytanie, czy w związku z tym, jak wyglądają relacje premier i prezydenta, z polską demokracją dzieje się coś nie w porządku, Tomczyk powiedział, że "współpraca między prezydentem a rządem jest czymś naturalnym, musi być czymś naturalnym".

- To nasz obowiązek. Obywatele, mnie jako posłowi, jako rzecznikowi rządu, ale też premier czy prezydentowi, płacą za to, byśmy mogli ze sobą współpracować. Dlatego pani premier już na samym początku wyciągnęła rękę w stronę prezydenta, prosząc o Radę Gabinetową i Radę Bezpieczeństwa Narodowego - stwierdził rzecznik rządu.

"Niech Kopacz uda się do psychologa"

d2tz1ib

Z kolei zapytany, jak szefowa rządu odebrała słowa szefa NSZZ "Solidarność" Piotra Dudy, że premier powinna udać się do psychologa, bo ciągle chce być gdzieś zapraszana i czegoś się domaga, Tomczyk stwierdził, że P. Duda "zachował się przede wszystkim bardzo niegrzecznie".

- I myślę, że wszyscy tak to odebrali - powiedział Tomczyk. Podkreślił, że jeśli do szefowej rządu nie kieruje się zaproszenia na uroczystości państwowe, "a mamy wrażenie, że 'Solidarności' w tej chwili, a szczególnie Piotrowi Dudzie, raczej zależy na tym, by wygrała wybory konkretna partia polityczna, to jest to rzeczywiście problem".

Tomczyk powiedział, że "Solidarność" jest symbolem narodowym. - Dla mnie osobiście, jako dla Polaka, Solidarność to ogromne słowo, ogromne znaczenie, coś czym chwalimy się na zewnątrz i chcielibyśmy, by te symbole były jasne dla wszystkich Polaków. Jak mówiła premier Solidarność to zawsze razem, nie przeciwko sobie - dodał.

Słowa szefa "S" padły w związku z pytaniami dlaczego premier nie została zaproszona na organizowane przez związek obchody 35. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania "Solidarności".

d2tz1ib

Szef NSZZ "S" powiedział TVN, że premier nie otrzyma zaproszenia, gdyż jest "antypracownicza, antyspołeczna, antyzwiązkowa i antyobywatelska". - Premier musi sobie w głowie pewne rzeczy przemyśleć, bo widziałem, jak były składane kwiaty przed pomnikiem, że ona była tam sama, w otoczeniu BOR-u, a tu proszę popatrzeć, co się dzieje. My od ludzi się nie oderwiemy, bo jesteśmy z nimi, a pani premier została sama. Tak jak był sam w końcowej kampanii pan Bronisław Komorowski - stwierdził Duda.

Mówił też, że "pani premier ma jakieś problemy z tym zapraszaniem, to jest jej sprawa". - Bo prosi się jednego Dudy, czyli pana prezydenta, żeby ją zaprosił na Radę Gabinetową. Drugiego Dudy prosi, żeby ją zaprosił na obchody. Ona jakoś ma problemy, niech się uda do psychologa - dodał szef "S".

d2tz1ib

Podziel się opinią

Share
d2tz1ib
d2tz1ib
Więcej tematów