PolskaEwa Balcerowicz pierwszym świadkiem komisji śledczej

Ewa Balcerowicz pierwszym świadkiem komisji śledczej

Ewa Balcerowicz będzie pierwszym świadkiem, którego przesłucha sejmowa komisja śledcza ds. banków i nadzoru bankowego - powiedział przewodniczący komisji Artur Zawisza (PiS).

Przesłuchanie Ewy Balcerowicz rozpocznie się w przyszłą środę (30 sierpnia) rano; prezes NBP Leszek Balcerowicz będzie przesłuchiwany w czwartek po południu - poinformował Zawisza.

W przyszłym tygodniu odbędzie się jeszcze jedno posiedzenie komisji - w piątek. Jak dodał Zawisza, wtorkowe prezydium komisji zdecydowało, że podczas tego posiedzenia zostanie określona kolejność, w jakiej komisja będzie zajmować się poszczególnymi sprawami oraz lista świadków.

Przewodniczący komisji wyjaśnił, że kryterium ustalenia kolejności rozpatrywania spraw będzie stan "rozpoznania sprawy" przez posłów, rekomendujących zajęcie się nimi.

Jak wynika z poniedziałkowych decyzji komisji śledczej, przesłucha ona w przyszłym tygodniu - poza obecną prezes fundacji CASE Ewą Balcerowicz oraz prezesem NBP - także Barbara Błaszczyk (poprzednia prezes fundacji), Artur Radziwiłł (wiceprzewodniczący fundacji), Jan Krzysztof Bielecki (prezes Pekao SA) i Wojciech Kostrzewa (b. prezes BRE Banku).

Pierwszym tematem komisji będzie sprawa CASE i ewentualnego konfliktu interesów, w jakim miałby znajdować się prezes Balcerowicz, jako przewodniczący komisji nadzorującej banki finansujące fundację przez niego założoną. Wniosek o wybór tego tematu na początek prac komisji złożyli w poniedziałek: Adam Hofman (PiS) i Waldemar Nowakowski (Samoobrona).

Tematy, których kolejność ustali w piątek komisja to: prywatyzacja Pekao SA i Banku Handlowego w Warszawie, powstanie Banku Inicjatyw Gospodarczych, prywatyzacja Wielkopolskiego Banku Kredytowego, Banku Zachodniego, Banku Śląskiego i PKO BP, sprzedaż Polskiego Banku Inwestycyjnego (PBI) i Prosper Banku Kredyt Bankowi, przyczyny upadłości Banku Staropolskiego, sprzedaż majątku Pierwszego Komercyjnego Banku w Lublinie, prywatyzacja i renacjonalizacja Banku Ochrony Środowiska, sprawa Wielkopolskiego Banku Rolniczego w Kaliszu.

Komisja zajmie się też sprawami przekrojowymi - działalnością nadzoru bankowego, handlem długami, pracą urzędów odpowiedzialnych za konkurencję, prywatyzacją polskich banków w kontekście ich kupowania przez zagranicznych inwestorów.

Jak w poniedziałek mówił dziennikarzom Zawisza, prace komisji powinny zająć ok. 9 miesięcy i zakończyć się w maju lub czerwcu 2007 r.

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)