Euroregion w lesie
Puszczańskie przejście z Polski na Białoruś
i wspólne trasy dla turystów - to pierwsze zadanie, jakie chce
zrealizować Euroregion Puszcza Białowieska, którego umowę
założycielską podpisano w sobotę w Hajnówce (Podlaskie).
Po stronie polskiej do tego euroregionu należą gminy powiatu hajnowskiego, zrzeszone w Stowarzyszeniu Gmin Puszczy Białowieskiej, po białoruskiej - rejony Kamieniec, Świsłocz i Prużany, na których terenie leży Puszcza Białowieska.
Organizacja ma służyć zrównoważonemu rozwojowi regionu Puszczy Białowieskiej po jednej i po drugiej stronie granicy. To przecież jest jeden obiekt przyrodniczy, tak naprawdę sztucznie przecięty granicą państwową - powiedział starosta hajnowski Włodzimierz Pietroczuk.
Strony porozumienia chcą też zabiegać o środki na przedsięwzięcia proekologiczne w obrębie puszczy, np. w dziedzinie rozwiązania problemów z odpadami komunalnymi. Podkreślają, że działania mają służyć ochronie całej puszczy i, powiązanemu z nią, rozwojowi tych terenów.
Puszcza Białowieska to kompleks leśny o obszarze 150 tys. hektarów po obu stronach granicy (62,5 tys. ha w Polsce). 10 tys. hektarów w Polsce to Białowieski Park Narodowy. Po białoruskiej stronie cała puszcza jest parkiem narodowym. Puszcza Białowieska jest światową ostoją żubra tzw. gatunku nizinnego. Ocenia się, że w polskiej i białoruskiej części żyje ich łącznie około sześciuset.
Białowieski Park Narodowy i fragment "Bieławieżskaj Puszczy" (4,5 tys. ha pod ścisłą ochroną) mają status obiektu Światowego Dziedzictwa UNESCO.(ck)