Europejczycy o zmianach klimatu


Prawie 9 na 10 Europejczyków (88%) oczekuje od Unii Europejskiej
zajęcia się globalnym ociepleniem, a ponad połowa (57%) uważa, że
jest to sprawa bardzo pilna - wynika z badania Eurobarometr
przeprowadzonego przez TNS Opinion na zlecenie Komisji
Europejskiej.

Z badania obejmującego prawie 30,000 respondentów z 27 państw członkowskich, dwóch państw kandydujących oraz Tureckiej Republiki Cypru Północnego wynika również, że w każdym państwie opinia na temat tego, że zajęcie się globalnym ociepleniem jest sprawą pilną, podzielana jest przez zdecydowaną większość.

Najbardziej skrajne zdanie na ten temat mają Grecy i Cypryjczycy (87% uważa, że UE powinna się zająć tą sprawą bardzo pilnie), również Szwedzi (76%) i Chorwaci (75%) są podobnego zdania. Najbardziej umiarkowane opinie występują w Estonii, gdzie tylko nieco ponad jedna trzecia respondentów (35%) uważa globalne ocieplenie za problem, którym powinno się zająć w pierwszej kolejności. Ogólnie potrzebę podjęcia pilnych działań w tej sprawie wskazują częściej mieszkańcy "starej 15" (60% odpowiedzi "bardzo pilna") niż w nowych państwach członkowskich (49%).

W badaniu przeprowadzonym przez TNS Opinion spytano również respondentów o potrzebę pilnego wprowadzenia nowej polityki UE dotyczącej efektu cieplarnianego. Aż 89% respondentów odpowiedziało na to pytanie twierdząco. Ponad dwukrotnie więcej respondentów mówi, że zdecydowanie się zgadza (60%) niż raczej się zgadza (29%), co podkreśla istotę tego tematu.

Odpowiedzi w poszczególnych państwach są generalnie podobne, na Cyprze i w Grecji opinie są szczególnie wyraźne (w obydwu przypadkach odpowiedź "zdecydowanie się zgadzam" uzyskała 86%). Respondenci z Polski (42%), Litwy (49%) i Estonii (50%), są mniej chętni do wyrażania zdecydowanej opinii.

A bardziej konkretnie, proszę powiedzieć, w jakim stopniu zgadza się Pan(i) lub nie zgadza z następującym stwierdzeniem dotyczącym zmian klimatycznych: "Unia Europejska powinna pilnie wprowadzić nową politykę, aby zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych o co najmniej 20% do roku 2020".

Urszula Krassowska, Lider Sektora Badań Społecznych i Politycznych TNS OBOP, komentuje: "Globalne ocieplenie staje się obszarem, o który Europejczycy coraz bardziej się martwią, żądając szybkich działań ze strony Unii w tym zakresie, takich jak wprowadzenie nowej polityki mającej zmniejszać efekt cieplarniany".

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)