PolskaEurodeputowani: działania ministra edukacji są szkodliwe

Eurodeputowani: działania ministra edukacji są szkodliwe

Grupa polskich eurodeputowanych zwróciła się do premiera Kazimierza Marcinkiewicza z prośbą o interwencję w związku ze szkodliwymi - ich zdaniem - działaniami ministra edukacji. Bronisław Geremek, Jan Kułakowski, Janusz Onyszkiewicz i Grażyna Staniszewska uważają, iż błędem jest odwołanie dyrektora Centralnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli (CODN).

Dyrektor CODN Mirosław Sielatycki został w piątek zwolniony ze stanowiska. Wicepremier, minister edukacji Roman Giertych poinformował dwa dni wcześniej na posiedzeniu sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, że podjął decyzję o zwolnieniu Sielatyckiego. Dodał, że nie wyklucza konieczności likwidacji CODN lub głębokiej reorganizacji tej placówki. Zarzucił Ośrodkowi wydawanie publikacji, które zachęcają szkoły do spotkań z organizacjami homoseksualnymi.

Chodzi o podręcznik "Kompas. Edukacja o prawach człowieka w pracy z młodzieżą", opracowany przez międzynarodowy zespół autorów. Opublikowany został w ubiegłym roku przez CODN oraz Stowarzyszenie dla Dzieci i Młodzieży SZANSA z Głogowa. Zawiera on m.in. scenariusze ćwiczeń dla nauczycieli.

Wiceminister edukacji Mirosław Orzechowski poinformował, że wydał polecenie, by podręcznik ten nie był rozprowadzany.

Książka jest oficjalnym poradnikiem Rady Europy. Była też częścią przedsięwzięć edukacyjnych realizowanych w 2005 r. w Polsce, w ramach Europejskiego Roku Edukacji Obywatelskiej oraz polskiego przewodnictwa Rady Europy.

Eurodeputowani w liście do premiera napisali m.in., że choć Polska ma pełne prawo swobodnego wyboru podręczników, to jednak "Kompas" został zatwierdzony przez resort edukacji "za czasów pańskiego rządu", dlatego nie można karać zwolnieniem z pracy szefa CODN, który wydał podręcznik "realizując swoje statutowe zadania". "Działania ministra Giertycha podważają w kraju szacunek dla prawa i rządu, którym pan kieruje, a poza granicami po prostu ośmieszają Polskę" - czytamy w liście.

Odwołania Giertycha z funkcji ministra edukacji domaga się w liście do premiera Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. Oczekuje ona także, że premier unieważni "kompromitującą" decyzję ministra i przywróci Sielatyckiego na stanowisko. "Federacja w pełni podziela niepokój innych środowisk przeciwnych pełnieniu przez Romana Giertycha funkcji ministra edukacji" - czytamy w liście udostępnionym PAP w środę.

Sekretarz Generalny Rady Europy Terry Davis zwrócił się we wtorek do polskiego rządu o wyjaśnienie okoliczności odwołania dyrektora Centralnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli (CODN).

Od zeszłego tygodnia do premiera Kazimierza Marcinkiewicza wystosowano szereg listów otwartych w sprawie odwołania dyrektora CODN.

Przeciwko odwołaniu dyrektora CODN zaprotestowały: Polska Sekcja Amnesty International, Komitet Helsiński w Polsce, Polska Akcja Humanitarna, Polska Izba Książki, Związek Nauczycielstwa Polskiego, klub poselski SLD, była wiceminister edukacji w rządzie Jerzego Buzka Irena Dzierzgowska oraz autorzy apelu o odwołanie ze stanowiska wicepremiera, ministra edukacji Romana Giertycha (pod tym apelem podpisało się w internecie prawie 140 tys. osób).

W grudniu ubiegłego roku prof. Michał Seweryński, poprzedni minister edukacji w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza, dziękował wydawcom podręcznika, a także wyasygnował dodatkowe środki na jego rozpowszechnianie.

Centralny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli (CODN) istnieje od 1991 r. Jest publiczną instytucją edukacyjną powołaną przez ministerstwo edukacji. Celem Ośrodka jest wspieranie nauczycieli w rozwoju zawodowym m.in. poprzez opracowywanie i realizowanie koncepcji edukacyjnych, programów, szkoleń, badań, analiz i prognoz. Prowadzi też działalność wydawniczą. Sielatycki został dyrektorem Ośrodka w 1999 r.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)