Trwa ładowanie...
d1z3nsz
28-07-2006 15:10

Eurobarometr: obywatele nowych krajów bardziej "za" rozszerzeniem UE

Obywatele nowych państw członkowskich i krajów kandydujących wykazują więcej entuzjazmu dla dalszego rozszerzenia Unii Europejskiej niż mieszkańcy starych państw - wynika z najnowszego, opublikowanego w piątek Eurobarometru.

d1z3nsz
d1z3nsz

W UE 45% obywateli jest za rozszerzeniem, a 42% przeciw. Największe poparcie jest w nowych państwach: Polsce (72%) i Słowenii (73%).

Podobnie, zwolennikami rozszerzenia UE są mieszkańcy krajów kandydujących - Bułgarii, Rumunii i Chorwacji.

Tymczasem rozszerzenia nie popiera aż 66% Niemców, 65% Luksemburczyków, 62% Francuzów, 61% Austriaków i 60% Finów.

Ogółem, za rozszerzeniem jest więcej mężczyzn (47%) niż kobiet (42%). Poparcie dla tego procesu rośnie też w grupie osób lepiej wykształconych i młodszych. Więcej jest też zwolenników rozszerzenia wśród osób o poglądach lewicowych aniżeli prawicowych.

d1z3nsz

Obywatele nowych i kandydujących państw UE są w ogromnej większości przekonani, że dzięki rozszerzeniu Unii dokonuje się zjednoczenie kontynentu europejskiego, wzmacnia się sama UE i idea solidarności.

Tymczasem pytani o to samo obywatele starych państw członkowskich - Austrii, Niemiec, Francji, Holandii czy Finlandii - wyrażają wątpliwości.

Aż 37% Austriaków i 35% Finów nie zgadza się ze stwierdzeniem: "Rozszerzenie to dobra rzecz, bowiem służy zjednoczeniu kontynentu".

Komisja Europejska przyczyn braku entuzjazmu dla rozszerzenia UE doszukuje się w niewiedzy na temat tego procesu, a zwłaszcza korzyści, jakie z niego wynikają. Rzeczywiście, aż dwie trzecie obywateli UE przyznają, że nie są dostatecznie poinformowane na ten temat. Na ogół osoby, które są za rozszerzeniem, wyrażają opinię, że są odpowiednio poinformowane, a przeciwnicy przyznają, że brakuje im wiedzy.

d1z3nsz

Najlepiej poinformowani na temat rozszerzenia UE czują się Słoweńcy (45%), ale też raczej nieprzychylni temu procesowi Luksemburczycy (44%), Austriacy (43%) i Finowie (43%).

Sondaż pokazuje też, że mieszkańcy UE zdecydowanie więcej wiedzą na temat ewentualnych problemów związanych z rozszerzeniem Unii (przyznaje to 40% respondentów), aniżeli ma temat korzyści płynących z tego procesu (tylko 17%).

Nieco inaczej te proporcje rozkładają się w nowych państwach UE. Najwięcej, bo aż 36% Polaków twierdzi, że wie więcej na temat korzyści aniżeli problemów wynikających z rozszerzenia Unii. Natomiast 30% Polaków jest przeciwnego zdania.

Sondaż przeprowadzono od 27 marca do 1 maja 2006 roku na grupie prawie 30 tys. osób.

Inga Czerny

d1z3nsz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1z3nsz
Więcej tematów