ŚwiatEurobarometr: dobrze być razem, ale nie przyjmujmy już nikogo

Eurobarometr: dobrze być razem, ale nie przyjmujmy już nikogo

Wśród obywateli Unii Europejskiej, także
Polaków, rośnie poparcie dla członkostwa we wspólnocie, spada
natomiast poparcie dla dalszego rozszerzenia - wynika z
opublikowanego najnowszego sondażu Eurobarometru.

06.07.2006 12:00

56 % Polaków uważa, że członkostwo Polski w UE jest dobrą rzeczą, co jest o 2 pkt proc. więcej niż w analogicznych badaniach z jesieni zeszłego roku. Negatywną opinię wyraża 7 % (1 pkt proc. mniej). Za rzecz "ani dobrą, ani złą" członkostwo uważa 35 proc. Polaków.

W porównaniu z rezultatami jesiennych badań, poparcie dla członkostwa wzrosło w UE o 5 pkt proc. (z 50 do 55 %). Więcej osób (wzrost z 44 do 50 %) pozytywnie wypowiada się o wizerunku UE; więcej obywateli dostrzega też pozytywne aspekty członkostwa (54 % w porównaniu z 52 %).

Jednocześnie zmniejsza się liczba negatywnych opinii o członkostwie, wizerunku UE i korzyściach płynących z faktu przynależności do wspólnoty.

W Polsce korzyści z członkostwa dostrzega 64 % mieszkańców. O tym, że Polska nic nie skorzystała na wejściu do UE, przekonanych jest 23 %. Dla 56 % UE ma "dobry wizerunek" (o 7 pkt proc. więcej niż jesienią); dla 9 % - negatywny (spadek o 3 pkt proc.).

Jednocześnie tylko 37 % Polaków zgadza się z twierdzeniem, że ich głos liczy się w UE; nie uważa tak 53 %.

Eurobarometr pokazuje, że największą troską mieszkańców UE pozostaje bezrobocie (49 %), przestępczość (24 %) i sytuacja gospodarcza (23 %). Powodem do niepokoju dla 18 % jest też sytuacja służby zdrowia.

Nieco spadło poparcie dla idei unijnej konstytucji. Zwolennikami pomysłu, że UE powinna mieć swój traktat konstytucyjny, jest 61 % mieszkańców UE (2 pkt. proc. mniej niż jesienią). 22 % jest temu przeciwnych; 17 % - nie ma żadnego zdania.

W Holandii i Francji, czyli dwóch krajach, które w zeszłorocznych referendach odrzuciły konstytucję, opinia publiczna tylko nieznacznie odbiega od średniej. We Francji zwolenników idei jest 62 % (tyle samo, co w Polsce), zaś w Holandii - 59 %.

Spada poparcie dla rozszerzenia: popiera je 45 % mieszkańców UE (ale aż 66 % w nowych krajach członkowskich), 42 % jest przeciwko. Jesienią 2005 odsetek ten sięgał odpowiednio 49 i 39 %. Na tym tyle Polska jest wyjątkiem - za rozszerzeniem opowiada się 72 %, zaś przeciwko - tylko 16 %.

Badanie przeprowadzono między 27 marca a 1 maja. Ankieterzy przepytali 29.220 osób.

Michał Kot, Inga Czerny

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)