Trwa ładowanie...
d19dcpy

Etapy odmrażania gospodarki. Szczegóły luzowania obostrzeń od 18 maja

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, 18 maja wprowadzony zostanie kolejny etap odmrażania gospodarki. Poluzowane zostaną obostrzenia dotyczące salonów fryzjerskich czy punktów gastronomicznych.
Share
Odmrażanie gospodarki. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wdrożenie kolejnego etapu
Odmrażanie gospodarki. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wdrożenie kolejnego etapuŹródło: Materiały prasowe
d19dcpy

Podczas środowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki, minister zdrowia Łukasz Szumowski oraz minister edukacji Dariusz Piontkowski poinformowali o luzowaniu obostrzeń w gospodarce. Trzeci etap wdrożony zostanie od 18 maja. Wtedy otwarte zostaną między innymi salony fryzjerskie i kosmetyczne oraz restauracje.

Etapy odmrażania gospodarki

Od 18 maja wejdzie w życie trzeci etap odmrażania gospodarki. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, nastąpi otwarcie salonów fryzjerskich i kosmetycznych, które zamknięte były od 1 kwietnia. Wcześniej zezwolono na otwarcie galerii handlowych, gdzie prowadzona jest działalność przy zastosowaniu ścisłych reguł reżimu sanitarnego. Dotyczy to między innymi ograniczenia liczby ludzi na przestrzeni handlowej.

d19dcpy

W czwartym etapie odmrażania gospodarki otwarte mają być salony masażu i solaria. Umożliwiona będzie także działalność klubów fitness i siłowni. Termin wprowadzenia tego etapu nie jest jeszcze znany.

Szczegóły luzowania obostrzeń od 18 maja

Od 18 maja poluzowane zostaną obostrzenia w kilku branżach. Z rozporządzenia rady ministrów wynika, że będziemy mogli skorzystać z usług fryzjerów i kosmetyczek. Wprowadzony zostanie limit liczby osób, które mogą przebywać w danym salonie. Obowiązywać mają zasady sporządzania protokołów dezynfekcji po każdym kliencie. Pracownicy będą zobowiązani do używania ręczników jednorazowych. Klienci nie będą mogli korzystać z telefonów komórkowych, przebywać w poczekalniach, pić kawę czy herbatę.

Zmiany dotyczą także edukacji. Od 18 maja będzie możliwe prowadzenie zajęć praktycznych w szkołach policealnych oraz rewalidacyjno-wychowawczych. Z kolei od 25 maja będzie możliwe prowadzenie zajęć opiekuńczo-wychowawczych w klasach 1-3 szkoły podstawowej. Dostępne będą też konsultacje z nauczycielami dla maturzystów i uczniów klas 8 szkół podstawowych. Z kolei od 1 czerwca będą możliwe konsultacje w szkołach z nauczycielami dla pozostałych uczniów ze wszystkich przedmiotów.

d19dcpy

W trzecim etapie odmrażania gospodarki uwzględniono również transport publiczny. Zmienia się limit pasażerów w środkach transportu publicznego. 18 maja autobusem, metrem czy tramwajem będzie mogło jeździć tyle osób, ile wynosi 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących.

Od 18 maja możliwe będzie prowadzenie działalności kin plenerowych i wznowienie prac na planach filmowych, w studiach nagrań fonograficznych i audiowizualnych. Jest także zgoda na indywidualne zajęcia na uczelniach artystycznych i wznowienie prób i ćwiczeń.

Zobacz też: Miał być deal opozycji z Jarosławem Gowinem. Co poszło nie tak? Poseł KO odpowiada

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d19dcpy

Podziel się opinią

Share
d19dcpy
d19dcpy
Więcej tematów