Trwa ładowanie...

Estonia w kryzysie. Rząd się rozpada

Impas rządowy w Estonii. Doszło do odwołania siedmiu ministrów wywodzących się z Partii Centrum, dotychczasowego koalicjanta rządzącej Partii Reform, która teraz szuka nowego partnera koalicyjnego. Powodem rozstania jest konflikt w sprawie zasiłków rodzinnych.

Share
Premier Estoni Kaja Kallas straciła cierpliwość, gdy koalicjanci stanęli w jednym szeregu z opozycją i zagłosowali inaczej w sprawie zasiłków rodzinnych Premier Estoni Kaja Kallas straciła cierpliwość, gdy koalicjanci stanęli w jednym szeregu z opozycją i zagłosowali inaczej w sprawie zasiłków rodzinnych Źródło: Getty Images, fot: Thierry Monasse
d1rdner

Estońskim parlamentem Riigikogu od kilku tygodni wstrząsają nieporozumienia, których tłem jest debata na temat wsparcia dla rodzin i reform edukacji. Na skutek nieporozumień Partia Centrum została zmuszona do opuszczenia rządu. Stało się to po głosowaniu, w którym koalicjant zagłosował identycznie jak prawicowa opozycja EKREW.

Rządzące ugrupowanie straciło cierpliwość, a siedmiu ministrów stanowiska. O dymisji dowiedzieli się z mediów. Jak donosi "The Guardian", estońska premier Kaja Kallas powiedziała, że nie widzi możliwości kontynuowania współpracy z przedstawicielami Centrum i złożyła na ręce prezydenta Alara Karisa wniosek o odwołanie siedmiu szefów resortów z partii Centrum z 15-osobowego gabinetu.

- Bardziej niż kiedykolwiek Estonia potrzebuje dziś działającego rządu opartego na wspólnych wartościach – powiedział Kallas, ostrzegając, że wszelkie nieporozumienia w obozie władzy w obecnej sytuacji nie powinny mieć miejsca.

d1rdner

Estonia w kryzysie. Rząd się rozpada

Partia Reform zaproponowała rozmowy koalicyjne z prawicowymi konserwatystami i socjaldemokratami. To wyjątkowe wydarzenie w historii partyjnego systemu w Estonii. Od czasu rozpadu Związku Radzieckiego i wejścia dawnej republiki radzieckiej na demokratyczną, samodzielną drogę, władzę nieprzerwanie sprawowały partie Centrum i Reform.

Premier powiedziała, że ma nadzieję, że ten konflikt "otworzy oczy wszystkim partiom parlamentarnym na znaczenie wspólnego zrozumienia zagrożeń dla nas jako kraju sąsiadującego z Rosją". W poście w mediach społecznościowych napisała, że przyszłość Estonii zostanie zabezpieczona nie tylko zwiększonymi wydatkami wojskowymi, ale także "jednością naszego narodu i niezachwianą wolą obrony naszej niepodległości".

Do czasu powstania nowej koalicji ministrowie pozostający w rządzie przejmą role zwolnionych. Jeśli rozmowy zakończą się fiaskiem, rząd upadnie i muszą odbyć się nowe wybory, które według kalendarza wyborczego miały przypaść dopiero w przyszłym roku.

Terlecki przestrzega koalicjantów. Prof. Dudek: Bardzo mocna presja

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1rdner
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1rdner
d1rdner
Więcej tematów