Trwa ładowanie...
10-09-2014 15:28

Estonia: miejscowi Rosjanie popierają Putina

Po porwaniu przez Rosjan estońskiego funkcjonariusza służb bezpieczeństwa, w tym nadbałtyckim kraju wzrastają obawy przed możliwymi działaniami Władimira Putina. Zwłaszcza, że Rosjanie to najliczniejsza mniejszość narodowa w Estonii - stanowiąca około jednej czwartej mieszkańców.

Estonia: miejscowi Rosjanie popierają PutinaŹródło: PAP/EPA, fot: Astaxov Dmitriy
d2se02s
d2se02s

W niektórych miastach, takich jak Narew czy Kohtla-Jarve, nawet 80 proc. mieszkańców to ludność rosyjskojęzyczna. - Znaczna część rosyjskojęzycznych mieszkańców kraju, tj. ok. 80 proc., popiera politykę Putina wobec Ukrainy - mówi redaktor estońskiego „Radio 4” Artur Aukon.

Pomimo znacznego poparcia dla polityki Kremla, mniejszość rosyjska nie wyobraża sobie, aby sytuacja analogiczna do tej z Ukrainy miała miejsce w przypadku północno-wschodnich terenów Estonii - podkreśla Artur Aukon.

- Rozmawiając z ludźmi mieszkającymi w Narwie można zauważyć, że nawet jeśli niektórzy z nich skłonni są do popierania polityki Putina wobec Krymu i wschodniej Ukrainy, to nikt, nawet w najgorszym śnie, nie wyobraża sobie sytuacji, w której według tego samego schematu północno-wschodnia część Estonii mogłaby stać się częścią Rosji - mówi dziennikarz. Dodaje, że wszyscy widzą siebie jako mieszkańców Estonii i dlatego taki scenariusz jest mało prawdopodobny.

Wsparcie dla państw bałtyckich wobec możliwego zagrożenia ze strony Rosji wyraził w ubiegłym tygodniu Barack Obama, który odwiedził Tallin.

d2se02s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2se02s
Więcej tematów