Erupcja włoskiego wulkanu Marsili może wywołać tsunami
Włoski wulkan Marsili jest aktywny, a jego ściany są kruche - poinformował włoski wulkanolog Giuseppe D'Anna z włoskiego Narodowego Instytutu Geofizyki i Wulkanologii. Erupcja wulkanu może wywołać tsunami, które zaleje południowe Włochy.
25.02.2017 11:19
Marsili to podwodna góra, której wierzchołek znajduje się 450 m pod taflą wody. U podstawy ma 70 km długości, 30 km szerokości i 3 km wysokości. Znajduje się na Morzu Tyrreńskim, w odległości 150 km od Kampanii, na południowy zachód od Neapolu.
O jego istnieniu naukowcy wiedzą od lat 50. ubiegłego wieku, ale do tej pory go nie badali. - W końcu rozmieściliśmy na nim sprzęt pomiarowy i najnowsze dane pokazują, że rzeczywiście wulkan jest aktywny - powiedział D'Anna.
Wulkanolog dodał, że lawa, rozrywając ściany wulkanu, może wywołać fale tsunami, które uderzą w wybrzeża Kampanii, Kalabrii i Sycylii. Wcześniej podobne ostrzeżenie wystosował Enzo Boschi, szef Narodowego Instytutu Geofizyki i Wulkanologii. Boschi ostrzegał, że erupcja wulkanu może nastąpić w każdej chwili.
D'Anna powiedział, że analiza danych wykazała, iż od wielu lat w komorze magmowej stale zbiera się lawa. - Jeżeli dojdzie do wybuchu, to może powstać tsunami, które uderzy w większość południowych Włoch, jeśli nie całe południowe Włochy - powiedział ekspert. Dodał, że nie ma sposobu, by przewidzieć, jak wielkie tsunami może wywołać taka erupcja.
W przeciwieństwie do wyspowego wulkanu Stromboli w pobliżu Sycylii, wulkan Marsili nie wybuchał we współczesnej historii, co powoduje, że jego erupcja może być groźna. Stałe wybuchy wulkanów uwalniają bowiem energię i ciśnienie zarówno w przypadku Stromboli, jak i Etny, zlokalizowanych w największej w Europie aktywnej strefie wulkanicznej.