Trwa ładowanie...

Erdogan: W najbliższych dniach wniosek o ekstradycję Gulena

• W najbliższych dniach Turcja wystąpi do USA z oficjalnym wnioskiem o ekstradycję muzułmańskiego kaznodziei Fethullaha Gulena
• Poinformował w poniedziałek, w wywiadzie dla stacji CNN, prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan

Share
Erdogan: W najbliższych dniach wniosek o ekstradycję GulenaŹródło: PAP/EPA, fot: STR
d28a495

Władze w Ankarze oskarżają Gulena o to, że stał za próbą zamachu stanu w Turcji. On sam zdecydowanie temu zaprzecza.

Żyjący na dobrowolnym wygnaniu w USA Gulen to niegdysiejszy sojusznik, a obecnie wróg numer 1 prezydenta Erdogana, który oskarża go o budowanie w instytucjach państwa, w tym w wojsku, "struktur równoległych" dążących do przejęcia władzy. Taką próbę - zdaniem Erdogana - miała w nocy z piątku na sobotę podjąć "klika" żołnierzy i oficerów będących zwolennikami Gulena.

- Stany Zjednoczone nie powinny trzymać terrorysty - powiedział Erdogan.

d28a495

Amerykańskie władze oświadczyły w poniedziałek, że gdy wpłynie oficjalny wniosek, będzie on przeanalizowany. USA wezwały też do przedstawienia dowodów przeciwko kaznodziei.

Prezydent Turcji zaprzeczył jakoby próba puczu wojskowego była dla niego pretekstem do represji wobec opozycji.

Erdogan powtórzył, że jest gotów do przywrócenia kary śmierci w Turcji. Wymaga to jednak - jak zaznaczył - dokonania zmiany w konstytucji. - Jako prezydent zaakceptuję każdą decyzję parlamentu w tej sprawie - podkreślił.

Przemawiając w niedzielę do tłumów zebranych w Stambule i domagających się kary śmierci dla puczystów, prezydent Erdogan powiedział: "Jako rząd i jako państwo znamy waszą prośbę i się w nią wsłuchujemy. Nie możemy zignorować takiej prośby".

d28a495

Kara śmierci została w Turcji zniesiona 12 lat temu.

Przed jej przywróceniem ostrzegła w poniedziałek władze w Ankarze szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini. - Żaden kraj nie wejdzie do Unii Europejskiej, jeśli wprowadzi karę śmierci - powiedziała.

Rzecznik rządu Niemiec Steffen Seibert podkreślił, że przywrócenie kary śmierci w Turcji oznaczałoby koniec negocjacji o wstąpieniu tego kraju do UE.

Podczas Rady Bezpieczeństwa Narodowego i rządu zapadnie "ważna decyzja"

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zapowiedział, że w środę, kiedy odbędą się posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego i rządu, zapadnie "ważna decyzja" , która będzie konsekwencją nieudanej próby puczu wojskowego.

d28a495

Erdogan poinformował o tym w nocy z poniedziałku na wtorek, przemawiając przed swą rezydencją w Stambule do zwolenników rządu. Nic więcej jednak na ten temat nie powiedział.

Natomiast ponownie zadeklarował gotowość do przywrócenia kary śmierci w Turcji. - Zniesienie kary śmierci w 2004 roku nie jest przeszkodą(...)Wystarczy, że nasz parlament podejmie stosowną decyzję. Nie ma prawa, którego nie można zmienić - powiedział Erdogan.

Bezpośrednio po wystąpieniu w Stambule tureckie media wyemitowały nagranie wideo, w którym prezydent Turcji określił próbę puczu wojskowego jako "zamach terrorystyczny" i pochwalił postawę obywateli, którzy przeciwstawili się "umundurowanym terrorystom".

Zobacz także: Wiec poparcia dla Erdogana

d28a495
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28a495
d28a495
Więcej tematów