Erdogan reaguje na użycie ATACMS przez Ukrainę. Nie jest zadowolony
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan skrytykował użycie przez Ukrainę pocisków ATACMS przeciwko Rosji, uznając to za negatywny rozwój wydarzeń.
20.11.2024 | aktual.: 20.11.2024 09:31
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan wyraził zaniepokojenie użyciem przez Ukrainę pocisków dalekiego zasięgu ATACMS do atakowania Rosji. Podczas konferencji prasowej na szczycie G20 w Rio de Janeiro stwierdził, że nie jest to pozytywny rozwój sytuacji.
- Nie możemy stwierdzić, że istnieje pozytywny aspekt wojny, w której wykorzystana jest broń jądrowa... Przedstawiciele NATO powinni omówić ten krok podjęty przez Rosję i przeanalizować go - powiedział Erdogan.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Według agencji Anatolia, Erdogan stwierdził, że użycie pocisków przez Ukrainę pokazuje rozwój sytuacji i jej przyszły kierunek. Dodał, że to nie jest pozytywny rozwój wydarzeń.
- Pociski wykorzystane ostatnio przez Ukrainę pokazują, jak rozwinęła się sytuacja i jak się rozwinie - dodał Erdogan.
Prezydent Turcji odniósł się także do nowej doktryny jądrowej Rosji.
- To przede wszystkim środek zapobiegawczy przeciwko broni konwencjonalnej i wymierzonemu przeciwko (Rosji) zachowaniu - powiedział. "Rosja ma możliwości i środki, by się bronić - podkreślił.
Zgoda na użycie ATACMS
Zastępca sekretarza stanu USA Brian Nichols potwierdził, że prezydent Joe Biden upoważnił Ukrainę do wystrzelenia rakiet ATACMS głęboko w terytorium Rosji. Powiedział to w wywiadzie dla brazylijskiej gazety "O Globo". Ukraina i Rosja poinformowały zaś o użyciu tego typu rakiet do uderzenia w rosyjski skład amunicji w obwodzie briańskim.
Kreml od dawna ostrzegał, że użycie przekazanych Ukrainie rakiet przez USA, Wielką Brytanię i Francję do ataków w Rosji będzie traktowane jako bezpośrednie zaangażowanie tych państw w wojnę.
We wtorek Władimir Putin zatwierdził nowelizację rosyjskiej doktryny nuklearnej, która przewiduje, że podstawą użycia przez Moskwę broni jądrowej byłoby "krytyczne zagrożenie" suwerenności i integralności terytorialnej Białorusi i Rosji lub udostępnienie "terytorium i zasobów" do agresji na Rosję.
Źródło: PAP