Erdogan i Biden rozmawiali tuż po wyborach. USA naciskają na zielone światło dla rozszerzenia NATO
To była pierwsza rozmowa tuż po wygranych przez Erdogana wyborach prezydenckich. Przywódcy obu państw rozmawiali o zakupie przez Turcję myśliwców F-16 oraz o rozszerzeniu NATO. Kością niezgody pozostaje wciąż Szwecja, którą Turcja uważa za państwo, które udziela schronienia terrorystom.
30.05.2023 | aktual.: 30.05.2023 13:37
Rozmowa odbyła się dzień po ogłoszeniu wyników wybór w Turcji. Biden pogratulował Erdoganowi zwycięstwa. Prezydenci obu państw rozmawiali na temat zakupu myśliwców F-16. Biden podkreślił również, że USA dążą do rozszerzenia NATO o Szwecję i zaapelował do Erdogana o wycofania sprzeciwu wobec tej kandydatury.
Szwecja i Finlandia złożyły wnioski o członkostwo w NATO w ubiegłym roku, zmieniając politykę neutralności, po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Decyzję o przyjęciu nowych członków podejmują wszyscy obecni członkowie NATO, a do tej pory zielonego światła nie dała jedynie Turcja i Węgry.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Turcja chce zakupić myśliwce F- 16 od Stanów Zjednoczonych
Przywódcy obu państw dyskutowali też o zakupie przez Turcję myśliwców F-16. Chodzi o transakcję o wartości 20 miliardów dolarów, która została wstrzymana po sprzeciwie amerykańskiego kongresu. Jak donosi Reuters, ma to związek z odmową przez Ankarę rozszerzenia NATO, nieprzestrzegania przez Turcję praw człowieka i prowadzonej polityki wobec Syrii. Mimo sprzeciwu kongresu administracja Bidena wielokrotnie deklarowała poparcie dla tej transakcji
Chociaż Turcja zatwierdziła przystąpienie Finlandii do NATO pod koniec marca, wciąż sprzeciwia się Szwecji, twierdząc, że kraj ten udziela schronienia grupom bojowników, które uważane są za terrorystyczne.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Waszyngtonowi zależy na tym, żeby sprawa została załatwiona jak najszybciej, tak aby formalne wejście Sztokholmu do Sojuszu zostało przypieczętowane na szczycie w Wilnie
Czytaj też: